asrdaneshjoo.ir

سرخط خبرها |
تاریخ انتشار : ۰۳:۴۲ - ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 05
کد خبر : ۲۰۳۵
مراسم روز دانشجو دانشگاه علامه طباطبایی به میزبانی انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش
نماینده مردم قزوین در مراسم روز دانشجو به میزبانی انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اینکه جریان اصلاح‌طلبی اکنون با رویکرد محافظه‌کارانه حرکت کند قابل قبول نیست.
زرآبادی: کابینه خروجی رویکرد محافظه کارانه اصلاح‌طلبان است

حمیده زرآبادی در مراسم روز دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی ضمن تبریک به مناسبت این روز گفت: زمانی که آیت‌الله هاشمی وفات یافتند بار دیگر مظلومیت شهید بهشتی تداعی شد.

وی ادامه داد: همیشه خود را عضو کوچکی از خانواده بزرگ دانشگاه می‌دانم و این یکی از افتخارات من بود و معتقدم دانشگاه جایی است که باید در آن صداقت داشت و این سرمایه ارزشمندی در یک کشور اسلامی است.

نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی گفت: صداقت دانشگاهیان است که باعث می‌شود حیات مجدد پیدا کنند. لذا برخی هستند که دانشگاه را ساکت می‌خواهند اما پویایی و گویایی دانشگاه ضامن سلامت جامعه خواهد بود.

وی با اشاره به فراز و نشیب‌های دانشگاهیان گفت: همه می‌دانیم که چه روزهای سختی را برای دانشگاهیان از ستاره‌دار شدن، توقف فعالیت انجمن‌ها، توقیف نشریه و احضاریه‌ها داشته‌ایم. اما با تمام این مسائل همیشه دانشجویان پیش‌قدم بودند و قطعاً همه ما برای اینکه ایرانی سرافراز داشته باشیم تلاش می‌کنیم. اگر قرار است پیشرفت کنیم نقطه حرکت دانشجویان هستند.

این نماینده مجلس تاکید کرد: صداقت از جمله ملزوماتی است که در کلام دانشجویان باید بیان شود. ما در جامعه اسلامی زندگی می‌کنیم که باید صداقت امر بدیهی باشد اما متاسفانه برخی وعده می‌دهند و فراموش می‌کنند و می‌بینند و سکوت می‌کنند که این خود گویای بی‌صداقتی است.

زرآبادی درباره لیست امید و فراکسیون امید گفت: همه با همدلی باعث شدیم که در این نقطه قرار بگیریم اما همه می‌دانیم که در چه شرایطی تصمیم‌گیری شد و همه افراد اصلاح‌طلب شناسنامه‌دار از حضور در عرصه بازماندند و تصمیم گرفته شد که از ظرفیت‌هایی که وجود دارد استفاده کنیم.

وی گفت: افرادی که در این لیست قرار گرفته‌اند بعضاً سابقه نمایندگی مجلس و کار سیاسی را نداشتند و برای انسجام لیست بسته شد اما متاسفانه اتفاقی که افتاد این بود که قبل از ورود به مجلس افرادی متحد شدند و بعد از انتخابات با وجودی که سابقه نمایندگی داشته و چهره شناخته شده بودند بنای دو دستگی را گذاشتند و آن انسجامی که برای فراکسیون امید در نظر داشتیم اتفاق نیفتاد. این از مواردی است که به فراکسیون امید نقد می‌شود اما با این وجود این فراکسیون تاثیرگذاری خود را داشته است.

زرآبادی با بیان اینکه سوال می‌شود که فراکسیون امید چند نفر است گفت: موافق با شفافیت هستیم و باید برای افرادی که حمایت می‌کنند شفاف‌سازی شود.

وی با اشاره به انتخابات اردیبهشت ماه امسال گفت: انتخابات امسال، پرشورترین و حساس‌ترین انتخاباتی بود که در سپهر سیاسی ما اتفاق افتاد اما اینکه جریان اصلاح‌طلبی اکنون با رویکرد محافظه‌کارانه حرکت کند قابل قبول نیست. در زمان انتخابات از روحانی حمایت کردیم و امروز باید پاسخگو باشیم. یکی از دلایلی که در روند کار دولت در فراکسیون امید مطرح شد، محافظه‌کاری اصلاح‌طلبان و نمایندگان است.یعنی اصلاح‌طلبان رویکرد محافظه‌کارانه پیدا کردند که خروجی آن کابینه‌ای است که اکنون تشکیل شده است.

وی با بیان اینکه اکنون سوال می‌شود جهانگیری حضور چشمگیر داشت اما اکنون حضورش کمرنگ شده گفت: اکنون توجیه می‌کنیم که مطالبه‌گری جای خود را به هماهنگی وضع موجود داده است.

این نماینده مجلس با اشاره به انتخاب وزیر علوم گفت: خیلی از دوستان نمی‌خواستند صدای اعتراض دانشجویان را بشنوند و من مطرح کردم موقعی که جوانان برای ما کار و حمایتی می‌کنند نمی‌توان بگوییم درست است اما زمانی که مطالبه‌گر هستند نادیده گرفته شوند و بگوییم آنها تحریک شده‌اند. سوال این است که چرا دانشجو انتقاد می‌کند با برخورد قهری مواجه و او را از دایره نظام و انقلاب بیرون می‌کنند.

وی افزود‌: آقای روحانی در زمان انتخابات صحبت از رفع حصر داشتند و امروز باید با مردم صحبت کنند و بگویند قانوناً توان رفع این مشکل را ندارند یا موضوع دیگری است. البته این مسئله از مسیرهای دیگر در حال پیگیری است که امیدواریم نتیجه برسد.

زرآبادی در ادامه با اشاره به وعده انتخاباتی روحانی مبنی بر استفاده از حضور زنان و جوانان گفت: این که از 24 میلیون رای به آقای روحانی را بخشی زنان تشکیل می‌دهند اما اکنون شاهد کابینه بدون حضور زنان هستیم، متاسفیم .

وی ادامه داد: در انتخابات و در مراسم تحلیف همه گروه‌ها حضور داشتند و ورزشکاران، هنرمندان و بخشی از رای آقای روحانی را اقلیت‌ها و اهل تسنن تشکیل دادند. اما این که شاهد رفتار با عضو شورای شهر سپنتا نیکنام باشیم جای تاسف دارد و اختلاف رای آقای روحانی پیامی داشت و این اختلاف رای به حمایت اهل تسنن وابستگی دارد.

نماینده مردم قزوین گفت: روحانی نباید جامعه‌ای که به او رای اعتماد داد را فراموش کند. مردم صحبت‌ها را فراموش نمی‌کنند اگر روحانی مشکلی در تحقق وعده‌ها دارد باید با مردم در میان بگذارد.

وی با طرح این سوال که چرا مردم صحبت‌های خاتمی را با دل و جان می‌پذیرند، اظهار داشت: به دلیل اینکه در آن صداقت دیده می‌شود و اگر صداقت در رفتار و گفتار خود داشته باشیم این تکرارها تکرار خواهد شد.

زرابادی در ادامه با اشاره به رفتارهای اخیر احمدی‌نژاد گفت: شاهد رفتارهایی هستیم که به هیچ عنوان با معیارها و اصول ما هم‌خوانی ندارد و رفتارهای ناپخته، بست‌نشینی، ساخت کلیپ و زیر سوال بردن قوه مقننه رفتاری که انجام می‌دهند جز اینکه اعتماد عمومی که سرمایه نظام را از بین می‌برد، دستاوردی ندارد .

وی تاکید کرد: تبعیت از قانون ضرورت دارد و امروز دانشجو و دانشگاه با نگاه نقادانه بیشتر از هر کسی به موضوعات اشراف دارد و هدف پیشرفت ایران عزیز است .

زرآبادی در ادامه در پاسخ به سوال دانشجویی مبنی بر پیگیری‌های رفع حصر گفت: مصوبه شورای عالی امنیت ملی درباره حصر در زمان اضطرار بوده و بعد از آن باید دادگاه تشکیل می‌شد و درخواست اصلی ما هم همین است .

وی در پاسخ به انتقاد یکی از دانشجویان مبنی بر عکس سلفی که نمایندگان با موگرینی گفت: معمولا در حاشیه جلسات عکس گرفته می‌شود و مساله غیرعادی نیست اما درباره اینکه نحوه عکس گرفتن چطور بوده و آیا شیطنت رسانه‌ای صورت گرفته یا خیر باید در یک فرصت مناسب بررسی و بحث شود.

زرآبادی در زمینه اعتراض دانشجویان مبنی بر پولی شدن دانشگاه‌ها اظهار داشت: منتقد این موضوع در زمان رای‌گیری بودم و آن را پیگیری کرده و پگیری می‌کنم و اگر به جای آقای غلامی، فرجی دانا هم می‌خواست این کار را انجام دهد باز هم آن را پیگیری می‌کردیم.

نماینده مردم قزوین درباره ستاره دار شدن دانشجویان گفت: 4 ماه است که کمیته‌ای در مجلس برای پیگیری این مساله تشکیل شده و وضعیت دانشجویان مشخصا با اسم پیگیری می‌شود که مشکلات برخی از آنها حل شده و عده‌ای دیگر در حال پیگیری هستند و با توجه به اینکه عضو این کمیته هستم جلسات مشترکی با مسوولان وزارت خانه‌های مرتبط داشته ایم.

زرآبادی: کابینه خروجی رویکرد محافظه کارانه اصلاح‌طلبان است/ علیرضا بهشتی: آرمانگرایی، تندروی و افراط‌گرایی نیست

علیرضا بهشتی: آرمانگرایی، تندروی و افراط‌گرایی نیست

علیرضا بهشتی در مراسم روز دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی با محوریت جنش دانشجویی، آرمانگرایی یا آرمان‌زدایی گفت: امروز درباره وضعیت علوم انسانی و ماهیت آن و ربطش به علوم انسانی صحبت می‌کنند اما قدمت نهاد دانشگاه در منطقه و جهان به دیرباز تاریخ برمی‌گردد.

وی افزود: دانشگاه‌ها چنانچه مورخان و باستان‌شناسان می‌گویند در چین و هند و بین النهرین و یونان، مصر و ایران پا گرفته بودند و کارکرد آنها این بود که هر کسی که نیاز به فراگیری دانش داشت و از زندگی روزمره می‌برید و به دنبال کسب دانش برای یاد گرفتن آن بود، به دانشگاه‌ها روی می‌آورد.

بهشتی ادامه داد: دانشگاهیان نوع زندگی که انتخاب می‌کردند وابستگی به مراکز قدرت نداشت و یادگیری علم و حال و هوای آن، چندان با قدرت سازگار نیست. دانشجو و دانشمند باید آزاد باشند و اگر گهگاهی اُمرا و حاکمان حمایتی از دانشمندان و دانشگاهیان داشتند به صورت موقت بود و برای اهداف دیگر به دنبال آنها می‌رفتند.

وی تاکید کرد: صاحبنظران و دانشمندان در تاریخ کم نبودند که در تبعیدگاه، حبس، حصر به سر می‌بردند و به سر می‌برند.

بهشتی با بیان اینکه کسی که به دانشگاه می‌آمد به دنبال زندگی مرفه نبود،اظهار کرد: در اروپا دانشگاه‌ها در زمان رنسانس شکل گرفت و در دوران مدرن، بعد از انقلاب صنعتی به تدریج دستگاه تولید ثروت در اختیار شکل‌گیری دولت مدرن گذاشته شد و از این رو، دست‌اندازی دولت به تمام حوزه‌ها توسعه یافت و بنابراین دانشگاه هم متحول شد.

این استاد دانشگاه گفت: امروزه کسب علم و دانش اگر در دانشگاه وجود داشته باشد در اولویت سوم و چهارم قرار دارد و دانشگاه تشکیل شده تا افراد مدرک تحصیلی بگیرند و بعد از آن به دنبال رزق و روزی باشند.

بهشتی با تاکید بر اینکه دانشگاه در دنیای امروز با علوم انسانی چندان سروکار ندارد بیان کرد: در فرآیند تولید ثروت علوم انسانی جایگاهی ندارد و گاهی هم بر عکس علوم انسانی مزاحم سیستمی است که به دنبال تولید ثروت خواهد بود و مزاحم دستگاهی است که برای حفظ مراکز قدرت تلاش کند. دانشگاه و دانشجویان علوم انسانی مزاحم هستند چرا که علوم انسانی وجه قوی دارد که تفکر را نهادینه می‌کند.

وی در تصریح جایگاه علوم انسانی گفت: در علوم انسانی هر چیزی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد و هیچ مساله‌ای فی نفسه مقدس نیست مگر اینکه تقدس خود را اثبات کنند اما دستگاه تولید ثروت تحت سیطره مدیران و کارشناسان به دنبال ایدئولوژی مقدس می‌رود و چندان از نقد و نقادی خوشش نمی‌آید.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه لازم نیست حتما فردی دانشجوی علوم انسانی باشد گفت: هر کسی اگر مطالعه‌ای در مباحث علوم انسانی کند نگرشش نسبت به محیط و حکومت مباحث جامعه عوض می‌شود و به دنبال فهم وضعیت موجود و ترسیم وضعیت مطلوب برمی‌آید اما دستگاه فن‌سالارانه که برای هدفش به دنبال تولید ثروت است از اینکه با این نگاه نقادانه نگاه کند از آن فرار می‌کند.

بهشتی اظهار داشت: علوم انسانی از دو سو مورد هجوم قرار گرفته که یک طرف فن‌سالاران و دیوان‌سالارها قرار دارند و به دنبال تفکر ایدئولوژیکی هستند و معتقدند علم پاسخ همه چیز را می‌دهد اما آن علوم انسانی نیست و از سوی دیگر نظام جدید دنیا به دنبال یکسان‌سازی است و تفاوت‌ها را برنمی‌تابد و انسانی می‌خواهد که سر به راه و آگاه به علوم و فنون در تولید ثروت تلاش کند.

وی تاکید کرد: در هر دو قطب نام برده شده، علوم انسانی تحت فشار است و نوعی همانندسازی و همگن سازی وجود دارد و اگر کسی به دنبال سوال و پرسش‌گری باشد به او می‌گویند زمان ایدئولوژی‌ها گذشته و دنیای آرمانی مرده است. واقعیت‌ها را ببین و اگر می‌خواهی زندگی کنی راهش این است و با برچسب خیال‌پردازی‌ها هر گونه آرمان‌گرایی را در میان دانشجویان محکوم یا سرکوب می‌کنند.

این استاد دانشگاه با اشاره به قطب دیگر حکومت‌ها که شامل تمامیت‌خواهان می‌شود، گفت: تمامیت‌خواهان آرمانگرایی را محکوم نمی‌کنند اما می‌گویند آرمانی را تعریف می‌کنیم که به صورت فرمایشی و دستوری آن را دنبال کنید و تفاوت و گوناگونی را بر نمی‌تابند در حالی که علوم انسانی نمی‌تواند این گونه باشد. لذا علوم انسانی فرمایشی و دستوری نمی‌تواند شکل بگیرد.

وی تاکید کرد: علوم انسانی پرسشگری و تردید است و هر چیزی را زیر سوال می‌برد اما قرار نیست در این شک و تردید بمانیم بلکه مسیر را برای به نتیجه رسیدن شرایط مطلوب دنبال می‌کند و زندگی بشر نشان داده است که در ورطه نسبی‌گری مطلق نیفتد و با نسبی‌گری نسبی می‌تواند زندگی‌اش را بهبود بخشد.

بهشتی گفت: علوم انسانی همه چیز را زیر سوال می‌برد اما دستگاه دیوان‌سالاری چنین چیزی نمی‌خواهد دیوان سالاری سعی می‌کند مطالبات مبنایی را تقلیل دهد به مطالبات قشری، صنفی و گروه‌های ذی‌نفوذ. به طور مثال اگر در علوم انسانی مطرح شود بانوان نیمی از جمعیت جامعه را تشکیل می‌دهند و تاثیرگذاری آنها در تصمیم‌گیری‌ها اندک است فرآیند تصمیم‌گیری به گونه‌ای شکل می‌گیرد که خانم‌ها به عنوان نیمی از جامعه نقش موثر خود را ایفا کنند و دستگاه بوروکراسی سعی می‌کند آن را تقلیل کند به گونه‌ای که پست‌هایی که به آنها داده می‌شود به صورت مختصر است و این مساله‌ای است که در همه دنیا متاسفانه حاکم شده است.

وی با تاکید بر اینکه هدف علوم انسانی این است که شهروند آگاه، فعال و توانمند ارائه کند، گفت: این در حالی است که دستگاه تولید ثروت چنین چیزی نمی‌خواهد بلکه انسان‌های تابعی که در روزمرگی گرفتار باشند را ترجیح می‌دهد و این بحث‌ها با روی کار آمدن دولت اخیر ایالات متحده شکل گرفت که چه شد بعد از مطالبات مبنی بر آزادی و حفظ شرایط مطلوب از دولتی سردرآوردیم که بی‌اعتنا به تفاوت و مخالف با هر تفاوتی است.

وی با بیان اینکه اگر آرمان‌گرایی با خیال پردازی ممزوج شود این حرف درست است، گفت: اما اگر آرمان‌گرایی به این معنا باشد که من دانشجو و دانشگاهی وضعیت کنونی جامعه‌ام را می‌فهمم و برای فهم آن از علوم انسانی بهره می‌برم و چشم اندازی را ترسیم می‌کنم که به عنوان وضعیت مطلوب و حرکت به آن سمت پیش برود رسالت خود را پیدا می‌کنند لذا دانشجویان ادعای پدرسالارانه و برج عاج‌نشینی ندارند.

بهشتی با اشاره به مناظرات سال ۸۸ گفت: آنچه میرحسین موسوی سال ۸۸ دنبالش بود و تجربه‌ای که به شخصه داشتم این بود که در یکی از مناظرات انتخاباتی که در دانشگاه امیرکبیر برگزار شد، شرکت کردم. از هر سه کاندیدا یک نماینده حضور داشت. قرار شد هر کسی ۵ دقیقه قبل از مناظره صحبت کند. من بهترین مبحث را تمایز خود در نقد نسبت به وضعیت موجود دیدم و گفتم به دنبال انقلاب تحولات بنیادین نیستیم و یک مشکل داریم که فکر می‌کنیم در آن چهار سال گذشته باید با تنوع و تعدد موضوع با جامعه چگونه رفتار کنیم و با الگوی زیستی مختلف چگونه برخورد شود.

این استاد علوم سیاسی گفت: اگر فکر شود کسانی که مثل ما فکر می‌کنند خودی هستند و دیگران ناخودی محسوب شوند این راهش نیست و قانون اساسی با تمام مشکلاتی که دارد بستری فراهم می‌کند که در آن می‌توانیم به دنبال همزیستی مسالمت‌آمیز و متفاوت باشیم و همه حرف ما همین بود.

وی افزود: وقتی که هویت‌های مختلف در کنار هم قرار گرفت مطالبه اصلی این است که فرآیندهای تصمیم‌گیری در جامعه شفاف و پاسخگو باشد لذا در زمان غیبت معصوم به تعبیر شهید بهشتی هیچ مقامی نیست که نتوان از او پاسخ خواست و هیچ کس هم مصون از خطا و فساد نیست. باعث تاسف است که انتخاباتی پر از پرسش و ابهام برگزار شد و چهار سال دیگر از آن دوران سیاه تکرار شد. شفافیت یک خواسته و مطالبه بنیادین و اساسی است.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: دانشجویان باید با گفت‌وگو از خود سوال کنند که آیا جنبش دانشجویی قرار است آرمان‌زدایی شود و با عمل‌گرایی و حرکت به سوی حرکت مطلوب به دنبال آرمان‌ها بروند. معتقدم آرمانگرایی، تندروی و افراط‌گرایی نیست چون آرمان‌ها می‌تواند دارای رنگ و بوی مختلف باشد و همه ما مردم ایران در عین حال که ایرانی هستیم تفاوت‌هایی با یکدیگر داریم و می‌توانیم تشکیل دهنده رنگین کمان باشیم و باید حرمت این رنگین کمان جامعه حفظ شود.

وی تاکید کرد:‌ از خداوند متعال خواستارم که در شرایط بحرانی که در کشور ما قرار دارد و به یک همبستگی نیازمندیم تنگ‌نظری‌های گذشته کنار رود و ما بار دیگر بتوانیم با همه تفاوت‌هایی که داریم نسبت به هر زمان دیگر در کنار هم راه برویم. لذا امروز ایران نسبت به هر زمان دیگری نیازمند همبستگی است تدبیر و همدلی و به احترام برای همه کسانی که متفاوت از ما فکر می‌کنند.


منبع: ایلنا
ارسال نظر
پیشنهاد عصر دانشجو
گزارش تصویری