asrdaneshjoo.ir

سرخط خبرها |
تاریخ انتشار : ۰۴:۵۱ - ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 05
کد خبر : ۲۰۴۲
مراسم روز دانشجو در دانشگاه یزد
نماینده دوره ششم مجلس شورای اسلامی گفت: با مرور وضعیت توسعه جامعه و جایگاه زنان در جامعه به نظر می رسد نیازمند نقد برنامه های توسعه کشور و توجه جدی به عامل انسانی و مقوله فرهنگ در روند توسعه هستیم.

الهه کولایی در مراسم روز دانشجو به میزبانی انجمن اسلامي دانشجويان پيرو خط امام دانشگاه يزد اظهار داشت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد حضور گسترده اجتماعی زنان در عرصه انتخابات‌ها هستیم، اما این حضوری توده‌ای است که تنها برای به قدرت رساندن مردان به کار می رود و خود زنان نمی‌توانند سهمی از قدرت را به دست آورند.

وی ادامه داد: در واقع در دوران پس از انقلاب شاهد رشد زنان در شاخص‌های آموزش و بهداشت هستیم اما این رشد به طور متوازن در همه زمینه‌ها دیده نمی‌شود.

کولایی با اشاره به تاکید برنامه‌های توسعه سوم و ششم بر ارتقای شاخص‌های جنسیتی در روند توسعه، بیان داشت: متاسفانه به‌رغم وجود این تاکیدات، در کشور هنوز نگاه نرم افزاری و فرهنگی به بحث توسعه شکل نگرفته که می توان گمشده توسعه در ایران همین موضوع است.

او ادامه داد: نگاه عمرانی در توسعه را به راحتی می توان با واردات مواد اولیه، کالا و ماشین آلات در کشور ایجاد کرد اما ساختن انسان‌هایی که بتوانند زمینه ساز توسعه کشور باشند، نیازمند نگاهی عمیق‌تر به مقوله توسعه است.

وی افزود: تربیت انسان‌هایی که بتوانند حاملان توسعه حتی در درون خانه‌ها باشند، جز با توجه به مقوله فرهنگ و مخصوصا جایگاه زنان میسر نمی‌شود. در واقع تفاوت روند حرکت کشورهای توسعه یافته نیز در توجه به فرهنگ و عامل انسانی است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه در دنیای امروز مفهوم مرزهای ملی دیگر جایگاهی ندارد، عنوان کرد: امروزه دیگر الگوها فقط در درون کشورها ساخته نمی‌شود بلکه از مرزها عبور می‌کنند و اگر در درون کشورها برای الگوهای فرهنگی برنامه‌ای وجود نداشته باشد، آسیب پذیری آن جامعه بیشتر شده و الگوهای بیرونی قدرت اثرگذاری بیشتری پیدا می‌کنند.

وی اظهار داشت: امروزه تلاش همه جوامع در جهت بالا بردن شاخص‌های توسعه و سطح رفاه مردم هستند و دولت‌ها هم نمی‌توانند تصویری که از دیگر جوامع مخابره می شود را فیلتر کنند و به هرحال مردم از وضع دیگر جوامع با خبر می شوند؛ در واقع اگر دولت ها نتوانند رضایت درونی ایجاد کنند، الگوهای بیرونی عرصه ورود پیدا می کنند.

کولایی ادامه داد: در دنیای امروز حتی کشورهای غرب آسیا هم به دنبال جبران گذشته و بالا بردن حضور زنان در اجتماع هستند که البته نگاه این جوامع به الگوهای غربی بدون توجه به شرایط درونی جامعه خودشان است.

نماینده مجلس ششم شورای اسلامی گفت: در جامعه ایران هم مسئله زنان و جوانان به دلیل نیازی که به تغییر احساس می‌شود، مطرح است، اتفاقا زنان و جوانان ما نشان داده اند ظرفیت و توانایی لازم برای حضور در اجتماع را دارند اما به دلیل سیطره نگاهی که این توانایی را باور نداشته و حتی آن را انکار می کند، امکان دستیابی به جایگاه‌های بالای اجتماعی و سیاسی را پیدا نمی‌کنند.

کولایی در ادامه گفت: شرایط گفته شده موجب فرار مغزها از کشور شده و در واقع سرمایه سوزی عظیمی در حال رخ دادن است. ما در طول سالیان بر روی ارتقای توانمندی‌های زنان و جوانان سرمایه‌گذاری زیادی می‌کنیم اما فرصت بهره برداری از آن را پیدا نمی‌کنیم.

وی با بیان اینکه ایجاد شرایط برابر برای همه شهروندان توسط دولت حکم قانون اساسی است، گفت: به نظر می رسد باید در این زمینه به تجربه کشور‌های توسعه یافته نگاه کنیم، مخصوصا که ما نگاهی دینی به توسعه داریم و لازم است به زنان و جوانان توجهی ویژه نشان دهیم. در واقع آیا با وجود فرار نخبگان از کشور می توانیم در افق 1404 به قدرت برتر منطقه تبدیل شویم؟

منبع: جماران
ارسال نظر
پیشنهاد عصر دانشجو
گزارش تصویری