asrdaneshjoo.ir

سرخط خبرها |
تاریخ انتشار : ۰۹:۳۶ - ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 05
کد خبر : ۲۰۵۸
مراسم روز دانشجو در دانشگاه کردستان
دبیرکل حزب ندای ایرانیان گفت: دانشجو مطالبه گر و کنشگر کرامت انسانی بوده و اینکه آزادی در آرمان دانشجوان تجلی پیدا کرده است.
صادق خرازی شامگاه دوشنبه در آیین جنبش دانشجویی و رسالت آن در تالار مولوی دانشگاه کردستان به میزبانی انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه افزود: اینک جنبش دانشجویی در ایران بیش از 60 سال عمر دارد و در طول این مدت آزادی در آرمان دانشجو تجلی پیدا کرده است.
وی اضافه کرد: در طول این مدت دانشجو در صدد ایجاد یک جامعه عاری از فساد و دارای تمامی فضیلت های اجتماعی بوده است.

خرازی گفت: در جنبش های روشنفکران قرن 19، مبارزه با استبداد و استعمار با هم نبود و روشنفکران آن دوران فقط در یک صف قرار داشتند و هنگام مبارزه با استعمار، استبداد سرکوب گر داخلی را فراموش می کردند.

وی با اشاره به اینکه جنبش دانشجویی در ایران راه متفاوتی را طی کرده اظهار کرد: در طول این مدت جنبش دانشجویی هم علیه استبداد و هم علیه استعمار را در فرهنگ مبارزه خود نهادینه کردند.

خرازی تاکید کرد: هر جا سخن از آزادی و عدالت باشد، جنبش دانشجویی توانسته به خوبی نقش خود را در جامعه ایفا کند و قلمرو چنین اندیشه ای با این بلوغ فکری و این تفکر و اندیشه قابل حذف نیست.

در ادامه این نشست دانشجویان سوالاتی در مورد مذاکرات و مقاومت، آینده کشور و جنبش های سیاسی را به صورت شفاهی و کتبی مطرح کردند.

این آیین به همت انجمن اسلامی دانشگاه کردستان و به مناسبت 16 آذر روز دانشجو برگزار شد.
16 آذر به عنوان روز دانشجو در تقویم جمهوری اسلامی ثبت شده که پیشینه آن سالروز شهادت مصطفی بزرگ‌نیا، احمد قندچی و مهدی شریعت ‌رضوی سه دانشجوی دانشگاه تهران است.
این دانشجویان به دلیل اعتراض به حضور ریچارد نیکسون معاون رئیس جمهور وقت ایالات متحده آمریکا از ایران و همچنین از سرگیری روابط ایران با بریتانیا در تاریخ ۱۶ آذر ۱۳۳۲ به شهادت رسیدند.
دانشگاه کردستان در سال 1355 کار خود را با عنوان دانشسرای عالی سنندج وابسته به دانشگاه تربیت معلم تهران آغاز و در سال 1370 وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران، این مرکز آموزش عالی را با عنوان دانشگاه کردستان معرفی کرد.

این دانشگاه هم اکنون دارای بیش از 170 رشته شامل 51 رشته کارشناسی، 91 رشته کارشناسی ارشد و 29 رشته دکتری است و در هفت دانشکده با بیش از 300 عضو هیئت علمی به بیش از 10 هزار دانشجو خدمات تحصیلی ارایه می کند.

علوم انسانی و اجتماعی، ادبیات و زبان های خارجی، مهندسی،هنر و معماری، علوم پایه و منابع طبیعی هفت دانشکده این دانشگاه است.
منبع: ایرنا
کلمات کلیدی : صادق خرازی
مطالب مرتبط
ارسال نظر
پیشنهاد عصر دانشجو
گزارش تصویری