asrdaneshjoo.ir

سرخط خبرها |
تاریخ انتشار : ۰۴:۰۷ - ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 10
کد خبر : ۲۱۱۷
حبیب دانشمند گفت:
دانشگاه صنعتی ارومیه تاکنون نسبت به صدور مجوز مراسم و سخنرانی روز دانشجو انجمن اسلامی دانشجویان اقدامی نکرده است. این در حالی است که سایر تشکل های این دانشگاه مراسمی را با حضور صادق محصولی و نادر قاضی پور برگزار نموده اند.

نحوه صدور مجوز برنامه سخنرانی تشکل ها در دانشگاه صنعتی ارومیه

عبداللهی شریف رییس دانشگاه صنعتی ارومیه هفته گذشته در طی برنامه ای که این دانشگاه به مناسبت روز دانشجو با حضور هادی بهادری، نماینده مردم ارومیه برگزار کرد، گفت: "در ذیل قوانین وزارت علوم این مسئله آمده است که تمام برنامه ها و سخنرانی ها باید مجوز کمیسیون امنیت دانشجویی استان را دارا باشد. این موضوع متن قانون بوده و اینجانب هیچگونه اختیاری در این زمینه ندارم. دوستان ما در این استان با توجه به شرایط جغرافیایی ، منطقه ای و تنوع قومیتی و هزاران دلیل مختلفی که وجود دارد این موضوع را تصویب کرده اند که در کنار آیین نامه های وزارت علوم برای برگزاری برنامه ها این موارد نیز باید رعایت شوند و بنده به عنوان کارگزار وزارت علوم در این دانشگاه موظفم یک به یک این قوانین را رعایت نمایم. همچنین در هر استان کمیسیونی تحت عنوان "کمیسیون امنیت دانشجویی" وجود دارد که زیر نظر معاونت سیاسی امنیتی استانداری تشکیل میشود و مصوبات این کمیسیون برای ما لازم الاجراست. در پایان باید اشاره کنم تا جایی که قوانین و مقررات اجازه میدهد بنده تلاش خود را برای برگزاری مراسمات گروه های دانشجویی انجام میدهم!"

حبیب دانشمند عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه در این رابطه میگوید بر اساس آیین نامه تشکل های اسلامی و دستورالعمل اجرایی آن صدور مجوز سخنرانی ها و برنامه ها بر عهده هیئت نظارت بر تشکل های اسلامی دانشگاه می باشد. رئیس دانشگاه ، نماینده وزیر علوم در دانشگاه و مسئول دفتر نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه اعضای این هیئت می باشند و صدور مجوز برنامه های دانشگاهی توسط استانداری بر خلاف قاعده بوده و استعلام کردن سخنرانان توسط دانشگاه از نهاد های غیر دانشگاهی در هیچ بندی از قوانین آیین نامه تشکل های اسلامی دانشگاه نیامده است.

شرایط خاص استان آذربایجان غربی!

این عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی ارومیه میگوید مسئولین این دانشگاه با تکرار این بهانه که استان آذربایجان غربی استانی مرزی بوده و شرایط اقلیمی ، جغرافیایی و امنیتی متفاوتی با سایر استان های کشور دارد ، از صدور مجوز برای اجرای برنامه های مختلف تشکل ها و کانون های دانشگاهی سر باز میزنند. این در حالی است که شهیدان بسیاری با اهدای خون خود امنیت را برای این استان ارمغان آورده اند و از نظر امنیتی مشکلی برای برگزاری برنامه ها نمی باشد.

وی ادامه داد، اگر با دید مسئولین دانشگاه به این امر بنگریم حتما در استان هایی نظیر سیستان و بلوچستان، خوزستان، خراسان، کرمانشاه، کردستان، ایلام، آذربایجان شرقی و... هم نباید سخنرانی برگزار شود، در حالی که پیوسته شاهد برگزاری مراسمات و سخرانی های دانشجویی در این استان ها هستیم. چگونه است که در سایر دانشگاه های شهر ارومیه وضعیت به این گونه نیست؟ چگونه است که افرادی که در تبریز در دانشگاه ها سخنرانی می کنند، در دانشگاه صنعتی ارومیه نمی توانند سخنرانی کنند؟

شرایطی که در دانشگاه صنعتی ارومیه مسبوق به سابقه است

حبیب دانشمند افزود پیش آمدن چنین شرایطی برای برنامه های انجمن اسلامی دانشجویان بار ها تکرار شده است. زمانی که انجمن اسلامی دانشجویان از دکتر مطهری برای سخنرانی در دانشگاه دعوت نمود. مسئول اظهار داشتند که سخنرانی ایشان نیاز مند تایید شورای تامین می باشد و در زمان باقی مانده امکان دریافت مجوز از شورای تامین نیست. در حالی که در همان زمان هم فرمانداری ارومیه ظرف 24 ساعت مجوز سخنرانی علی مطهری را در سطح شهر صادر نمود. هر چند پس از این امر باز هم مسئولین دانشگاه مجوز سخنرانی مطهری در دانشگاه را صادر نکردند. تاکنون دانشگاه به تعداد زیادی از نمایندگان مجلس و مسئولین دولتی و استانی اجازه سخنرانی در دانشگاه را نداده است و در موردی گفته اند که فلان مسئول استانی و نماینده مجلس فقط می تواند در مراسم حاضر شود. متاسفانه مسئولین دانشگاه به صورت سلیقه ای به تغییر برنامه های انجمن مبادرت می ورزند.

دانشمند همچنین بیان داشت، در اخرین مورد هم مسئولین با وجود گذشته دو برابر زمان مقرر شده در آیین نامه تشکل ها مجوز مراسم روز دانشجو انجمن اسلامی را صادر نکرده اند و می گویند با سخنران این مراسم که البته سخنرانی های متعدد در سطح کشور و استان های همجوار داشته، مخالف اند. مهمان دیگر مراسم روز دانشجو انجمن، دکتر بهادری نماینده ارومیه بود. مسئولین دانشگاه خود تصمیمی برای برگزاری مراسم روز دانشجو نداشتند. اما به یکباره از دکتر بهادری دعوت نمودند. ساعت 7 شب اطلاعیه زدند که فردا ایشان به دانشگاه می آید.

وی ادامه داد متاسفانه رفتار های مسئولین دانشگاه صنعتی ارومیه شائبه سیاست زدگی رو ایجاد می نماید، مخالفت با برنامه روز دانشجو انجمن اسلامی در حالی است که تشکل های دیگر دانشگاه صنعتی ارومیه برای مراسم روز دانشجو از افرادی نظیر صادق محصولی و نادر قاضی پور دعوت نمودند و مجوز ایشان صادر شده است.


کلمات کلیدی : دانشگاه صنعتی ارومیه
ارسال نظر
پیشنهاد عصر دانشجو
گزارش تصویری