asrdaneshjoo.ir

سرخط خبرها |
تاریخ انتشار : ۰۸:۱۰ - ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 10
کد خبر : ۲۱۳۹
مراسم روز دانشجو در دانشگاه شریف
مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه صنعتی شریف با حضور محمدرضا خاتمی، عبدالله رمضان زاده، محمود صادقی و قاسم میرزایی نیکو برگزار شد.

خاتمی تاکید کرد: امیدواریم نشست‌های دانشجویی ادامه داشته باشد و محدود به ۱۶ آذر نباشد و دانشجویان راه‌گشای کشور باشند.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، محمدرضا خاتمی در برنامه روز دانشجو در دانشگاه شریف عنوان کرد: روز دانشجو را تاریخ برجسته‌ای می‌دانم و امیدوارم این نشست‌ها ادامه داشته باشد و محدود به ۱۶ آذر نباشد و دانشجویان راه‌گشای کشور باشند.

وی افزود: به نظر من رسالت اصلی دانشگاه تلاش برای آبادی و عمران کشور است و شاید هیچ دستگاهی نتواند مثل دانشگاه باشد و اگر امروز این نقش ایفا نمی‌شود شاید به این دلیل است که نگذاشتند که دانشگاه نقش خود را ایفا کند. در کشور ما هیچ گونه نهاد رسانه‌ای وجود ندارد که این بار به دوش بکشد.

خاتمی با یبان اینکه فرق دانشگاه با عموم مردم در دید کارشناسی است، گفت: شاید اگر از مردم عام بپرسیم مشکل چیست، بگویند بیکاری. اما اگر از دانشجویان بپرسیم به ریشه‌های بیکاری اشاره می‌کنند. دانشگاه زمانی تشخیص می‌دهد با زر، زور و تزویر بجنگد و دوره‌ای تشخیص می‌دهد با تحجر بجنگد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: ما در وضعیت خاصی هستیم، امروز اجماع عمومی اذعان دارد اوضاع کشور خوب نیست و اگر به رسانه‌ها توجه کنید این وضعیت را می‌بینید. فقر ، تبعیض، تفاوت‌های اجتماعی، مشکلات بی شماری که وجود دارد همه از اوضاع بد خبر می‌دهد. البته نباید ویژگی‌های کشور را منکر شد. اگر هر کشوری جای کشور ما بود به هم می‌ریخت اما صبر مردم مانع شده است.

نائب رییس مجلس ششم با بیان اینکه اگر بخواهیم پیشرفت کنیم نیازمند آرامش در کشور هستیم، اظهار کرد: شاید مهمترین چیزی که مورد تاکید همگان است لزوم و نقش اصلاحات در اداره امور کشور است که امروز به اجماع تبدیل شده است. آنان که با اصلاحات نیز مخالف هستند مشی موجود را نادرست دانسته و تغیرات را لازم می‌دانند.

وی با طرح این پرسش که نقش دانشگاه چیست؟ ادامه داد: آنهایی که یک دانشگاه بی سر و صدا و سر به زیر می‌خواهند می‌گویند شما فقط درس بخوانید اما این مخالف رسالت اصلی دانشگاه است. در این برهه کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها که رهبری نیز به آن تاکید داشتند باید مورد توجه قرار گیرد. اکنون این کرسی تهی است زیرا متولیان آن به این مساله اعتقاد ندارند. برای کرسی ‌هایآزاداندیشی اولین چیزی که باید باشد، آزادی است. چرا کرسی را در حوزه نمی‌گذارند؟ زیرا حوزه‌ها چارچوب‌هایی دارند که نمی‌شود از آن تخطی کرد و می‌گویند هرچه هست در کتاب سنت است

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب اضافه کرد: کرسی آزاداندیشی مخصوص دانشگاه است چون دانشجویان فارغ از ایدئولوژی و همه چیز می‌توانند بی‌اندیشند و گفتگو کنند و تعامل خوبی بین آنهاست. باید بسنجیم وقتی حرف از کرسی آزاداندیشی زده می‌شود به همه این مطالب توجه می‌شود یا صرفا یک ادعا بوده است.

خاتمی گفت: فارغ از هیاهوی سیاسی و حواشی، بعضی از بحث‌ها باید در دانشگاه بررسی شود، مباحثی که اگر به آنها بپردازیم از دور عقب‌افتادگی خارج می‌شویم. به طور مثال الان نظارت استصوابی وجود دارد. هرجا مساله انتخابات است این نظارت با سلیقه خاصی اجازه ورود به برخی را می‌دهد و اجازه ورود به برخی را نمی‌دهد. باید بررسی شود این شیوه چه نتیجه دارد. آقایان می‌گویند موقع عروس کردن دختر تحقیقات می‌کنند چطور توقع دارید موقع انتخابات مجلس اینکار نکنیم. باید بررسی شود مسئولان بعد نظارت استصوابی پاک دست تر بودند یا قبل از وجود چنین نظارتی.

وی ادامه داد: در قانون اساسی نظارت‌های متفاوتی وجود دارد مثلا نظارت خبرگان به رهبری یا نمایندگان بر مسائل جاری کشور. آیا نظارت آنها استصوابی است؟ در مجلس ششم می‌خواستیم قانونی تصویب کنیم که وسایل توقیفی چطور مزایده شود. شورای نگهبان با این استدلال که نیروی انتظامی زیر نظر رهبری است،‌ آن را رد کرد.

نائب رییس مجلس ششم اظهار کرد: در مملکتی هستیم که گفته می‌شود برادران برخی از مسئولان فاسد هستند. باید بررسی شود ریشه این فسادها در کجاست و بهتر از دانشگاه چه مکانی وجود دارد که این موارد را بررسی کند. باید بررسی شود که آیا قوه قضائیه ما مستقل است؟ آیا در رسیدگی به پرونده‌های سیاسی و امنیتی، استقلال وجود دارد؟ نقش ضابطان چطور است؟ در همین قوه‌قضائیه برخی به شدت طرفدار اعدام هستند. باید در بحث مواد مخدر بررسی شود که آیا مجازات اعدام تاثیر داشته است.

خاتمی بر ضرورت شناسایی راه‌های مبارزه با فساد تاکید کرد و گفت: ما ناظر بر ناظر گذاشتیم. باید بررسی شود دنیا با فساد چطور مقابله کرده است. مگر می‌شود در پشت در بسته بنشینیم و مسائل را حل کنیم. باید شفافیت و پاسخگویی وجود داشته باشد و افراد به نسبت اختیارات خود، باید پاسخگو باشند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: باید ریشه یابی کنید که این چه نظامی است که یک رئیس دولتش سالم نیست. نخست وزیرش که در حصر است، رئیس مجلسش مغضوب است، یک رئیس جمهورش فرار کرده و خدا رحم کرد یک رئیس جمهورش فوت کرد. یک رئیس جمهورش ممنوع التصویر است ، یک رئیس جمهورش منحرف است و تکلیف آقای روحانی هم مشخص است.

وی ادامه داد: ایراد از مردم نیست که می گویند در انتخاب گول می‌خورند. ایراد از شورای نگهبان است که نمی‌تواند یک رئیس جمهور سالم معرفی کند.

خاتمی در پایان بر لزوم ریشه‌یابی مسائل در دانشگاه تاکید کرد و گفت: شاید شما بگوئید چقدر خوش خیالی! ما یک مراسم می‌خواهیم بگذاریم نمی‌گذارند فلانی بیاید. اتفاقا من معتقدم مشکلات بر سر راه دانشگاه زیاد است اما می توانیم آن را حل کنیم. مسؤلان باید جنبه خود را بالا ببرند تا دانشجو و استاد برای اظهار نظر از تحصیل و یا تدریس محروم نشوند .


رمضان‌زاده: منتقد دولت هستم اما اولويت‌هاي آن را قبول دارم
عبدالله رمضان‌زاده نيز در‌اين‌باره گفت: «بنده جزء موافقان حضور بانوان در ورزشگاه‌ها هستم اما واقعيت آن است که حکومت و دولت فقط به خواسته‌هاي ما روشنفکران جواب نمي‌دهد و اولويت‌هاي ديگر جامعه را در نظر مي‌گيرد که يکي از مهم‌ترين آنها رفع بي‌کاري است». سخنگوي دولت اصلاحات افزود: «بر همين اساس آقاي روحاني اولويتش را تأمين نيازهاي اوليه براي رفع فقر مطلق گذاشته است. آقاي روحاني از هر کاري که باعث تنش و مانع از دستيابي به اين هدف مي‌شود، پرهيز مي‌کند. بنده از منتقدان دولت روحاني هستم اما معتقدم اولويت‌بندي‌هاي درستي را در پيش گرفته است». او در ادامه گفت: «اگر از هزار خانواده اولويت‌هايش را بپرسيم، قطعا بين رفع حصر و رفع بي‌کاري به رفع مشکل بي‌کاري تأکيد مي‌کند؛ چون خانواده‌هايي وجود دارد که در آن مادر، پدر و فرزندان بي‌کار هستند. در چنين شرايطي اگر دولت دنبال اولويت‌هاي دسته دوم برود، شرايط کشور به سمت تنش پيش مي‌رود؛ نتيجه تنش، عدم سرمايه‌گذاري، فرار سرمايه و فرار نخبگان از کشور است. اين يعني روحاني بايد از اين موارد پرهيز کند». رمضان‌زاده هرچند خود را منتقد دولت دانست اما اولويت‌هاي آن را تأييد کرد. استاندار سابق کردستان در پاسخ به اين پرسش که جنبش دانشجويي در‌حال‌حاضر بايد چه کاري انجام دهد، ضمن توضيح شرايط نامناسب سرمايه‌هاي اجتماعي در ايران و نبود سازمان‌هاي مردم‌نهاد قابل اعتماد مردمي گفت: «در چنين شرايطي جنبش دانشجويي مي‌تواند با تشکيل حلقه‌هاي اعتمادساز کوچک منشأ اعتمادسازي شود. ما به جنبش دانشجويي نياز داريم که اين نياز در ابعاد مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي است. جنبش دانشجويی و دانشگاه‌ها بايد دوباره به‌عنوان مرجع اعتمادساز شکل بگيرند که اين يک ضرورت براي کشور محسوب مي‌شود».


محمود صادقی گفت: نماینده‌ فارغ از دغدغه تایید صلاحیت باید به وظایف نمایدگی بپردازد. من تا به حال کاری نکردم که مخل تایید صلاحیت من باشد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، محمود صادقی در مراسم روز دانشجو دانشگاه شریف گفت: دانشجو به معنی واقعی شهید و شاهد و ناظر تحولات جامعه است.

نماینده مردم تهران در ارزیابی عملکرد فراکسیون امید اظهار کرد: اگر بخواهیم عملکرد فراکسیون امید را بررسی کنیم باید در زوایای مختلف بحث کنیم. فراکسیون و مجموعه اصلاح‌طلبان در دوره‌ای به مجلس آمدند که ۱۲ سال در مجلس در اقلیت بودند و با وجود تمام محدودیت‌ها و فیلتر ها کار را شروع کردیم.

وی با طرح این پرسش که اول باید ببینیم مجلس تاکنون چگونه کار کرده‌ است، گفت: به هرحال محدودیت‌ها فراوان است و نهادهای موازی قانونگذاری وجود دارد محدودیت‌های دیگری است.

صادقی تاکید کرد: تا کنون مجلس در تعیین نظار خوب عمل کرده‌است. مثلا در نظارت بر احزاب و مطبوعات اشخاصی تعیین شدند. از سوی دیگر نمایندگان در کمیسیون تخصصی عملکرد خوبی دارند که کمتر رسانه‌ای شده است.

وی به جلسه رای اعتماد به وزرای دولت دوازدهم اشاره کرد و گفت: عملکرد نمایندگان در رای اعتماد به وزرا خوب بود. سه وزیر که در دوره قبل سخت رای گرفتند در این مجلس با کار فراکسیون رای اعتماد گرفتند. گفتمان اصلاح‌طلبی از تریبون مجلس شنیده می‌شود. به طور مثال در بعضی مسائل حساس مثل حصر با یک کار منسجم کار شروع کردند و به نتایج خوبی رسیده‌اند. ما در انتخابات برنامه‌ای جامع در پنج حوزه ارائه کردیم و برنامه فراکسیون این است که این موارد را عملیاتی کند.

صادقی درباره اقدام خلاف شان یکی از اساتید دانشگاه شریف گفت: در جریان این اتفاق هستم و جای خوشحالی دارد که این خانم بعد از این اتفاق سریعا بیان کرد. دانشگاه شدیدترین مجازات در نظر گرفت که اخراج است، اما مجمع در دانشگاه علامه حکم داده که این استاد یک سال و نیم تعلیق شده و تا جایی که اطلاع دارم این استاد برنگشته است. با قائم مقام وزیر صحبت کردم. ظاهرا بنا نیست ایشان نقش استاد داشته باشند و قرار است در بخش پژوهشی باشند. خوشحالم که دانشجویان سکوت نکرده‌اند .

وی در خصوص انتخاب وزیر علوم گفت: من بارها مخالفت خود را درباره فرآیند معرفی وزیر علوم اعلام کرده‌ام و هنگامی که ثبت نام کردم می خواستم این را با صدای بلند بگویم. من هم دیدگاه انتقادی داشتم تا جلساتی با دانشجویان، خود آقای غلامی، آقایان نیلی منفرد و فرجی دانا گذاشتیم و اگر ایشان گزینه اول نبود اما در لیست حضور داشتند و گزینه گزینه های ما بود.

عضو فراکسیون امید ادامه داد: وزیر علوم تا این لحظه فراتر از انتظارات ما ظاهر شده و آقای فرجی دانا گفتند زمانی که آقای غلامی رئیس دانشگاه بوعلی همدان بود این دانشگاه را از خاک بلند کرد.

صادقی در خصوص بحث حضور زنان در ورزشگاه و اظهارت اخیرش گفت: متاسفانه تنها بخشی از حرف‌های من منتشر شد. من در دانشگاه گیلان گفتم که حقوق زنان فراتر از ورود به ورزشگاه است و اگر نگرش‌های ما به زنان اصلاح نشود، شاید ضربات جبران ناپذیری زده شود. ما باید به حقوق اصلی زنان بپردازیم. در فراکسیون زنان در این مورد بحث شده است و ما از وزیر ورزش پیگیر هستیم. نباید مسئله جوری مطرح شود که بگویند اصلاح‌طلبان شکمشان سیر است و دنبال مسائلی هستند که اولویت نیست.

نماینده مردم تهران در پاسخ به این پرسش که آیا برخی از نمایندگان مجلس بخاطر تایید صلاحیت حرف نمی‌زنند گفت: نماینده‌ فارغ از دغدغه تایید صلاحیت باید به وظایف نمایدگی بپردازد من تا به حال کاری نکردم که مخل تایید صلاحیت من باشد

صادقی در خصوص عملکرد فراکسیون امید و مقایسه آن با مجلس ششم گفت: اگر بخواهیم مجلس دهم با مجلس ششم را مقایسه کنیم باید بگویم مجلس ششم با دولت اصلاحات همراه بود و این مجلس چنین امکانی ندارد.

وی در خصوص کاهش بودجه دانشگاه‌ها و خودکفا شدن آنان گفت: دانشگاه می تواند محل ثروت باشد و می تواند در آن کارآفرینی صورت بگیرد. پیام وزیر علوم این بود که دانشگاه می‌تواند ثروت آفرینی کند. بودجه‌ای که تصویب می‌شود ما برای تخصیص آن مشکل داریم. اگر صرفه جویی، اولویت بندی و یا فساد کمتر شود می‌توان به دانشجویان کمک کنیم.

صادقی راجع مشکلات دانشگاه صنعت نفت گفت: موضوع دانشگاه صنعت نفت به وزارت نفت برمی‌گردد و تعهدی دارد که فارغ‌التحصیلان را به کار بگیرد. وزیر نفت موقع رای اعتماد گفت ما آنقدر جذب احتیاج نداریم و امکانش هم نیست. این هفته در کمیسیون آموزش مساله را پیگیری می‌کنم و شخصا معتقدم وزارت نفت باید به تعهدهای خود عمل کند.


قاسم میرزایی نیکو تاکید کرد: فراکسیون عملکرد قابل قبولی نداشته اما با تک ماده قبول است.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا، قاسم میرزایی نیکو در خصوص عملکرد فراکسیون امید در جمع دانشجویان دانشگاه شریف گفت: ریشه پاسداشت و گرامیداشت روز دانشجو در بطن مردم و حقیقت‌خواهی آنان است.

وی با بیان اینکه هر حزب و فراکسیونی که خواسته مردم را اجابت نکند مردم از آن عبور خواهند کرد، گفت: اگر خاتمی هم خواسته مردم را پیگیری نکند ما از او هم عبور خواهیم کرد. در انتخابات مجلس ما امکاناتی نداشتیم دوستانی بودند که زنبیل را در صف ما گذاشتند و شام جای دیگر خوردند.

میرزایی نیکو گفت: فراکسیون عملکرد قابل قبولی نداشته اما با تک ماده قبول است.

وی با اشاره به عملکرد فراکسیون امید در رابطه رفع حصر گفت: کمیته‌ای در این رابطه تشکیل شد. وقتی حجت‌الاسلام والمسلمین کروبی به بیمارستان رفت ما به عیادت ایشان رفتیم که اجازه ملاقات به ما داده نشد. آنجا با همسر ایشان حرف زدیم. بعد از آن دیدار قصد کردیم حرکتی کنیم و قرار شد اول با سران قوا و شورای امنیت و وزیر اطلاعات مذاکره کنیم. بنده دبیر آن کمیته هستم. اولین ماحصل ما خروج نیروهای امنیتی از منزل آقای کروبی بود.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: ما به دنبال این نیستیم که بگوییم این کار توسط شخصی خاص یا فراکسیون خاصی انجام شده اما در مورد آقای کروبی شرایط با یک سال یا شش ماه قبل تفاوت پیدا کرده است و ایشان می‌تواند اسامی‌ که درخواست ملاقات با آنها را دارد، ارائه کنند. همانطور که می‌دانید آقای ذوالنور نماینده قم به دیدن آقای کروبی رفت. اما نکته‌ای که همواره به مورد تذکر بوده این است که اگر تمام این موارد رسانه‌ای شود ممکن است شرایط سخت‌تری را ایجاد کند. اجازه دهید که در چارچوب خاص خود به پیش برود. لذا مطالب را بیان نمی‌کنیم.

این نماینده مجلس همچنین در رابطه با شرایط و وضعیت جریان اصلاحات نیز گفت: آقای خاتمی و همه بزرگان اصلاح‌طلب دنبال این مساله هستند تا اصلاحات را فرآیند بدانند و اینگونه نیست که در انتخابات از این جریان استفاده کنیم و بعد تمام شود.

وی با تاکید بر اینکه اصلاحات می‌خواهد دامنه وسیعی با شرایطی که در کشور حاکم است، باشد، گفت: به هر حال وضعیت به‌گونه‌ای است که باید از دولت آقای روحانی حمایت کرد زیرا اگر شکست بخورد شکست خیلی از مسائل است و مطمئن هستم که اگر باز هم از آقای خاتمی سوال شود حتما حمایت خود را تَکرار کرده و می‌کند.


مطالب مرتبط
ارسال نظر
پیشنهاد عصر دانشجو
گزارش تصویری