asrdaneshjoo.ir

سرخط خبرها |
تاریخ انتشار : ۰۸:۴۲ - ۱۹ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 10
کد خبر : ۲۱۴۱
مراسم روز دانشجو در دانشگاه هنر تهران
مراسم روز دانشجو در دانشگاه هنر تهران با حضور پروانه سلحشوری و قاسم میرزایی نیکو به همت انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه برگزار شد.

سلحشوری با تاکید بر اینکه باید دانشگاه را سنگر آزادی قرار دهیم و آگاهی را به دیگران انتقال دهیم، گفت: اگر از روحانی انتظار به حقی که داریم برآورده نشده باید نقد کنیم و نقادی خود را ادامه دهیم.

پروانه سلحشوری در مراسم روز دانشجو در دانشگاه هنر با طرح این سوال که آیا چیزی به عنوان جنبش دانشجویی باقی مانده است یا آنقدر موانع ایجاد کردیم که دانشجویان را مانند سیاستمداران به خودسانسوری وادار کرده‌ایم؟، گفت: « پرده ی غفلت مبادا چشمبند هیچ‌کس/در قفس هم مرغ ما در فکر آب و دانه است» اگرآزادی بیان و تفکر نباشد، مرغ مادری که باید به دنبال آب و دانه برای فرزندانش برود منتظر خواهد بود که آب و دانه را برای او فراهم کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس با اشاره به رسالت دانشجو گفت: دانشجویان روزی را که به عنوان روز دانشجو برگزیده‌اند روزی است که نه نخبه‌ای کار خاصی کرده و نه مدالی برای اکتشافی داده شده است بلکه روزی است که سه دانشجو برای اعتلای کشور جان خود را از دست داده‌اند و باید این روز پاس داشته شود. دانشجو روح بیدار و مادر جامعه است و نباید دانشجو در قفس باشد که منتظر آب و دانه بماند.

وی با بیان اینکه زبان هنر زبانی است که در آن خشونت نیست و فریاد را به رساترین شکل بیان می‌کند، گفت: زبان هنر برخلاف زبان سیاستمداران است. هنر، زبان صداقت است و دانشجوی هنر، هنرمندانه روز دانشجو را فریاد می‌زند بدون اینکه بخواهد با فریادهایی که در آن چیزی نهفته نیست حرف خود را بیان کند.

عضو فراکسیون امید تاکید کرد: افتخار جامعه ایران، دانشجویان هستند. در زمان انقلاب دانشجویان نقش بسیاری ایفا کردند تا انقلاب به ثمر رسید و بعد از آن هم در جنگ هشت ساله عاشقانه درس را رها کرده و مدرک شهادت گرفتند و چقدر افسوس دارد که جان شهدای ما وسیله‌ای برای عده‌ای دیگر شده است.

سلحشوری اظهار داشت: بعد از بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها، جنبش دانشجویی رسالت خود که آگاهی‌بخشی است و به عنوان گروه مرجع بود را ایفا کرد که اوج آن را در سال ۷۶ مشاهده کردیم که سید محبوب دل‌ها را شما دانشجویان محبوب دل‌ها کردید. شاید کسی فکرش را نمی‌کرد همانگونه که در ۹۲ و ۹۶ فکر نمی‌کردند روحانی زمام امور را به دست گیرد.

نماینده مردم تهران ادامه داد: امیدوارم سیاستمداران هم یادشان باشد که شما دانشجویان همراهشان بودید و آنها را به قدرت رساندید و بی‌شک سیدمحمد خاتمی در دل شما جای دارد.

وی تاکید کرد: تجربه تلخی که قبل از ۸۸ به یاد دارم این است که در دانشگاه با سیدمحمد خاتمی برخورد و اعتراض کردند که ثمره و آسیب آن را بعدها مشاهده کردیم.

عضو فراکسیون زنان افزود: اگر از روحانی انتظار به حقی که داریم برآورده نشده باید نقد کنیم و نقادی خود را ادامه دهیم. آقای روحانی قول‌هایی را در زمینه حضور زنان داده بودند که اجرایی نشد اما ما هم از پا ننشسته و پیگیری داریم اما اکنون مناصب خوبی را به زن‌ها داده‌اند.

وی با اشاره به انتخاب وزیر علوم گفت: شما دانشجویان و ما نمایندگان آقای غلامی را نقد می‌کنیم اما تاکنون بد عمل نکرده و حتی خود اذعان داشته که جزو انجمن اسلامی مدرسین بوده است و البته گزینه‌هایی را هم که برگزیده بد نیستند. با این حال نقد شما را در مجلس و فراکسیون امید مطرح کردیم و باید به آقای غلامی فرصت دهیم و هنرمندانه نقد کنیم. باید دانشگاه را سنگر آزادی قرار دهیم و آگاهی را به دیگران انتقال دهیم.

سلحشوری تاکید کرد: جنبش دانشجویی باید باقی بماند و مراسم۱۶ آذر نباید جشن باشد بلکه باید روز پاسداشت مقام دانشجو باشد.


سلحشوری: غلامی تاکنون در وزارت علوم بد عمل نکرده است. دانشگاه را سنگر آزادی قرار دهیم/ میرزایی‌نیکو: اصلاحات یعنی منطق و اخلاق، در هر لباسی که باشد


میرزایی نیکو گفت: اصلاحات یعنی منطق و اخلاق و در هر لباسی که باشد یعنی شعر و شعور و فرآیند برجامی

 قاسم میرزایی نیکو در مراسم بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه هنر گفت: به کجا رسیدیم که تا نام سید محمد خاتمی و مهندس موسوی را می‌بریم همه دست می‌زنند؟ البته ناامید نیستیم و امیدواریم که بتوانیم آنچه بایسته و شایسته است را توسط جنبش دانشجویی و با حق‌گویی و حق‌خواهی و آزادی ادامه دهیم.

وی بیان کرد: شما بچه‌های دهه ۷۰ و ۸۰ بچه‌های مجاز و نه حقیقت هستید و بنابراین از نظر اطلاعات سنتی شاید اطلاعات‌تان کم باشد اما بسیار باهوش و مهم‌تر از آن صادق هستید و نه تنها ثابت کردید که گول نمی‌خورید بلکه دلباخته افیون و دود و سود هم نمی‌شوید و این نسل نسل تلفیق است. نسل تلفیق سنت، مدرنیسم و پسامدرنیسم است.

نماینده مردم فیروزکوه و دماوند ادامه داد: در هنر مانند موسیقی نسل همایون شجریان و نسل استاد شجریان را داریم. نسل موسیقی پالت، عصر نو و در کنار آن حسین علیزاده و سراج‌ها را مشاهده می‌کنیم و نقاش‌های بزرگواری که میکلانژ مجسمه‌ساز و در کنار آن میرحسین موسوی معمار هفتاد و دو تن بهشت زهرا و زهرا رهنود بانوی خالق مجسمه مادر شاهد هستیم.

وی با اشاره به امور شهری گفت:‌ در آرمان‌شهرها شاهد شیخ شهید سهروردی و ابن خلدون و موج سید اصلاحات سید محمد خاتمی هستیم. نسل آرش و روزبهان همان نسل ایران و اسلام، صلح و نسل انقلاب و دموکراسی و نسل برجام و ضدبرجام است.

میرزایی نیکو در ادامه سخنرانی خود گفت: امروز در دانشکده همسایه خود هستم تا از آن روز بگویم و این سه شهید بزرگوار که یادشان گرامی است در آن کوران غبار فرا گرفته دوران ظلم کاری کردند که باعث شد نسل ما جنبش دانشجویی را همواره پاس بدارد.

وی تاکید کرد:‌ در سخت‌ترین دوران نکته‌ای کلیدی وجود دارد و آ‌ن این است که در هیچ دوره‌ای به انگلیس بدهکار نبودیم اگر وام گرفتیم اولین پرداخت را به انگلیسی‌ها داشتیم در عین حال که سفارت‌مان تعطیل بود، روابط صمیمانه برقرار بود و بزرگان آنجا درمان می‌شدند.

میرزایی نیکو با اشاره به خاستگاه دنیای مجازی اظهار داشت: تاریخچه امروز را با یک کلیک مطالعه می‌کنیم اما فرقی بین کتاب الکترونیک و سنتی نیست و همه چیز دیجیتالی شده و جنبش دانشجویی هم دیجیتالی است. بنابراین این گونه نیست که حتما باید فریاد بکشیم و داد بزنیم بلکه همین دنیای مجازی و مجموعه‌هایی که در دست داریم، بهترین فضا برای جنبش دانشجویی است.

نماینده مردم فیروزکوه و دماوند گفت: مرز ما هم باید غنی‌سازی شود و نه فقط سلاح ما. توان ما در خردجمعی است و مشی اصلاحات این بوده و است و شعاری بوده که تحکیم وحدت و انجمن اسلامی در روزهای گرم دوران دوم خرداد بارها بر آن تاکید کردند.

وی با بیان اینکه گفته می‌شد اصلاحات از خاتمی هم عبور خواهد کرد، گفت: اصلاحات یعنی دین رحمانی و یک پروسه و فرآیند است و با انتخابات فرق می‌کند، اصلاحات ایده و عمل است و فقط گفت‌وگو نمی‌کند و گفتمان دارد. یعنی تحمل مخالف و شعار سیدمحمد خاتمی را به یاد داریم که گفت معاند را به مخالف و مخالف را به موافق تبدیل می‌کنیم اما متاسفانه هر کسی نقد می‌کند، دشمن محسوب می‌شود.

میرزایی نیکو گفت: اصلاحات یعنی منطق و اخلاق و در هر لباسی که باشد یعنی شعر و شعور و فرآیند برجامی.

میرزایی نیکو ادامه داد: این شهر را می‌شود با دور برگردان احمدی‌نژاد و بلندمرتبه‌سازی پیشاپیش توسط قالیباف با ۳۰ هزار میلیارد بدهی و ۶۷ هزار پرسنل رسمی اداره کرد. در این وضعیت آن وقت لحن من و تو بوی نفت می‌گیرد و سفره‌ بوی یارانه و دست گدایی و خانه‌ای که حق توست می‌شود، مسکن مهر. به جای کارآفرینی آرزویت می‌شود استخدام، بیمه بازنشستگی و یا پول بلیت که بتوانی به دانشگاه بیایی و برگردی.

وی گفت: چه شده است که زبانت باید بله قربان‌گو باشد و انتقاد و اعتراض جایی ندارد و اگر بله قربان‌‌نگویی خس و خاشاک می‌شوی.

وی ادامه داد: منطق حسین می‌گوید اگر دین نداری آزاده باش و این مکتب خریدار ادب است و حر به خاطر ادب عاشق امام حسین می‌شود. بنابراین اصلاحات مکتب عشق و دوست و دوست داشتن است. برای حضرت علی (ع) فرق نمی‌کند برادرش عقیل هم باشد، حق دست درازی به بیت المال را ندارد. ملاک برتری، تقوا است.منبع: ایلنا
ارسال نظر
پیشنهاد عصر دانشجو
گزارش تصویری