asrdaneshjoo.ir

سرخط خبرها |
تاریخ انتشار : ۰۸:۲۱ - ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 12
کد خبر : ۲۱۶۹
در دانشگاه فرهنگیان یزد
مناظره سیاسی صادق زیباکلام و محمدحسن قدیری ابیانه روز دوشنبه با موضوع 'آرمان های انقلاب، حقوق شهروندی، قانون اساسی و واقعیت های موجود' در یزد برگزار شد.
در این مناظره 60 دقیقه ای که روز دوشنبه در تالار شهید پاکنژاد دانشگاه فرهنگیان یزد برگزار شد، زیباکلام استاد دانشگاه تهران و قدیری ابیانه کارشناس مسائل استراتژیک دیدگاه های خود درباره آرمان های انقلاب، قانون اساسی و حقوق شهروندی مطرح کردند.

 آزادی، مهمترین هدف انقلاب بود
صادق زیبا کلام، استاد دانشگاه تهران در این مناظره، آزادی در حوزه های مختلف از جمله آزادی بیان و مطبوعات را مهمترین هدف مبارزه مردم ایران با رژیم شاهنشاهی عنوان کرد و گفت: اهداف و آرمان های انقلاب با بازخوانی قطعنامه های مردم در راهپیمایی ها و مطالب مطبوعات در نیمه دوم سال 1357 مشخص است.
صادق زیباکلام افزود: پس از پیروزی انقلاب به مواردی از جمله غرب ستیزی، صدور انقلاب و مرگ بر آمریکا و مرگ بر اسرائیل به عنوان گفتمان غالب پرداخته شد و کمتر به گفتمان پیش از انقلاب مانند آزادی توجه شد.
وی با انتقاد از نحوه استخدام و گزینش افراد متقاضی شغل در کشور مدعی شد: در قانون اساسی به موضوع پاسخگویی مسئولان نیز آنچنان که باید وشاید توجه نشده است.
زیباکلام با ابراز ناخرسندی از تعلیق عضو زرتشتی شورای اسلامی شهر یزد توسط شورای نگهبان گفت: طبق قانون مراجع چهارگانه (دادگستری، نیروی انتظامی، وزارت اطلاعات و ثبت احوال) برای احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات اعلام نظر می کنند و شورای نگهبان موظف به اعلام دلایل احراز نشدن صلاحیت افراد است.

 هدف انقلاب دموکراسی غربی نبود
قدیری ابیانه ، کارشناس مسایل استراتژیک نیز در این مناظره اظهارکرد: مردم ایران در مبارزه با رژیم شاهنشاهی به دنبال آزادی در چارچوب اسلام بودند و دموکراسی غربی جزو آرمان های انقلاب نبود.
محمدحسن قدیری ابیانه افزود: پیش نویس قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران با نظر چندین حقوقدانان و بر اساس قوانین فرانسه تهیه شده و موارد اسلامی نیز در آن گنجانده شد.
وی ادامه داد: البته هر قانونی به مرور زمان نیازمند اصلاح و انجام برخی تغییرات است و مواردی مانند پاسخگو بودن مجلس و امکان برگزاری انتخابات زودرس باید در قانون اساسی لحاظ شود.
قدیری ابیانه اضافه کرد: تفسیر قانون اساسی بر عهده شورای نگهبان است و جلوگیری از فعالیت عضو زرتشتی شورای اسلامی شهر یزد توسط این شورا جنبه قانونی دار
ارسال نظر
پیشنهاد عصر دانشجو
گزارش تصویری