asrdaneshjoo.ir

سرخط خبرها |
تاریخ انتشار : ۰۷:۴۴ - ۲۲ آذر ۱۳۹۶ - 2017 December 13
کد خبر : ۲۱۹۳
مراسم روز دانشجو در دانشگاه گلستان
معاون وزیر علوم در دولت اصلاحات گفت: مسئولین باید بجای امنیتی کردن فضای دانشگاه آن را امن کنند اگر از خارج از دانشگاه دخالت نکنند دانشگاه و دانشجویان با هر سلیقه ای خود میداند چگونه عمل کند ، قضیه 18 تیر دخالت از خارج از دانشگاه بود.
دکتر ظریفیان مهمان برنامه بزرگداشت روز دانشجو  دانشگاه گلستان به میزبانی انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه بود.

ظریفیان در این مراسم در مورد پیشینه جنبش دانشجویی گفت: جنبش دانشجویی اولین گفتمانش گفتمان چپ است اما جریان مسلط بر جنبش دانشجویی بعد از ۳۲، جریان اسلامی بود اگرچه جریان چپ و ملی نیز حضور داشتند اما مسلط نبودند. با شکل گیری حسینیه ارشاد حضور دکتر مطهری و دکتر شریعتی که جریان جنبش دانشجویی را به دست گرفت، شریعتی یک جریان فکری اعتقادی با تیپولوژی سلمان و اباذر را دوباره احیا کرد و این گفتان اسلامی با این نگاه به امام خمینی (ره) پیوست.

وی ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب شعار های جنبش دانشجویی در انقلاب محو شد از ۱۳۲۰ تا ۱۳۷۴ علیرغم حضور جریان اسلامی ، چپ و ملی دو شعار بین آنها مشترک بود یکی مبارزه با امپریالیسم و دیگری توزیع عادلانه منابع ثروت .از ۵۷ تا انتهای جنگ و رحلت امام جنبش دانشجویی حل در انقلاب بود . جنبش دانشجویی در دولت سازندگی نسبتا احیا شد و در این دوره به نقد قدرت پرداخت در عین حال دو شعار گذشته خود را نیز حفظ کرد . در ۷۶ ما با یک انتقال گفتمان روبرو شدیم گفتمان ۵۰ ساله جنبش دانشجویی ،از عدالت خواهی و مبارزه با امپریالیسم  به سمت جنبش آزادی خواهانه رفت، با استدلال اینکه این جز از شعار های انقلاب از دیگر شعار ها کمتر رشد یافته است. دموکراسی خواهی ، آزادی خواهی و توسعه سیاسی و...

ظریفیان افزود: رویداد دیگری که در دوره سازندگی صورت گرفت انتقال از دانشگاه نخبگی ( elite University) به دانشگاه توده ای است (mass university) یعنی دیگر دانشجویان صرفا خواستار فعالیت سیاسی نبودند.

وی همچنین گفت: جنبش دانشجویی در ۷۶ با حضور ۲۰۰۰ تشکل و ۴۰۰۰ هزار نشریه توانست فضای گفتمان آزادی خواهی و مبانی دموکراسی و پیوند آزادی خواهی با قانون را تجربه کند اما واقعه کوی دانشگاه ۷۸ آنرا دچار یک سکته کرد.

ظریفیان گفت: ما دو نوع رادیکالیسم داریم یکی فریاد ها و واکنش های تند و یکی زمانی که از دانشگاه صدایی بیرون نمی آید و انفعال حاکم میشود و این خود مستقیما عامل ایجاد بحران های اجتماعی در قشر دانشجویان است.

معاون دولت اصلاحات ادامه داد: اگر دانشجو در 92 نمی آمد در صحنه با آن همه گرفتاری که داشت ، آقای روحانی رای نمی آورد و این نتیجه انعطاف این جنبش است به معنای آنکه علی رغم آنکه سختی ها و رنج هایی که میکشد ولی نسبت به منافع ملی کشورش بی تفاوت نیست.

ظریفیان گفت: دو دیدگاه امروز به توصیف وضعیت حال جنبش دانشجویی میپردازد؛
۱. در حال حاضر دیگر جنبش دانشجویی نداریم اولا دیگر آن آوانگارد و پیشرو نیست و ثانیا خلا حضور احزاب رو که جنبش دانشجویی پر میکرده ، حال با شبکه های اجتماعی پر شده و علاوه بر این تغییر سبک زندگی نسل جدید نمایانگر فرد گرایی است نه کنش در جمع ، از دلایل دیگر ، بحران های معرفتی موجود در جنبش دانشجویی آنرا از آرمان تهی کرده و اگر آرمان رو از دانشجو بگیریم دیگر جنبش نخواهد بود

۲. جنبش دانشجویی وجود دارد اما آن در حال گذار است امروز با گسترده شدن دانشگاه ها وافزایش سلایق مختلف بروز نیاز های مختلف نیاز به برخورد منحصر به فرد دارد ، اگرامروز دانشجو مانند قبل از مراسم 16 استقبال نمیکنند به معنی آن نیست که او فعالیت اجتماعی را قبول ندارد بلکه نیاز او این نیست ، معطوف به سیاست نیست در حالی که معطوف به صنف هست . در حال گذار است یعنی آرمان وجود دارد اما نتوانسته خودش را آداپته کند و طبیعتا فعالیتش کاهش پیدا میکند ، هنوز نمیداند با چه نظام معرفتی ، با چه گفتمانی وارد بحث و گفت وگو شود و نوع مناسبتش تغییر کرده است.

وی ادامه داد: جنبش دانشجویی اگر میخواهد بماند و نقش تاریخی خود را ایفا بکند باید این تحولات تغییرات ماموردیت دانشگاه ها را مورد توجه قرار دهد. در غیر این صورت دچار انزوا خواهد شد.

ظریفیان گفت: مسئولین باید بجای امنیتی کردن فضای دانشگاه آنرا امن کند اگر از خارج از دانشگاه دخالت نکنند دانشگاه و دانشجویان با هر سلیقه ای خود میداند چگونه عمل کند ، قضیه 18 تیر دخالت از خارج از دانشگاه بود.

ظریفیان ادامه داد: جنبش دانشجویی نباید با هیچ جریان سیاسی عقد اخوت مطلق ببندد بلکه مشروط ، این جنبشی که پاکدست ،آرمانخواه و اینکه به قدرت و ثروت آلوده نشده است در حمایت مطلق آسیب می بیند ، حمایت اشکال ندارد و نقد مشفقانه نه تنها دولت بلکه نقد جریان های سیاسی...

وی در انتها گفت: جنبش دانشجویی پایدار ترین جنبش است و تا زمانی که احزاب و تشکل های مردم نهاد شکل نگیرند جنبش دانشجویی همزمان میتواند نقش خودش را ایفا کند و باید گفت متاسفانه فعالین امروز جنبش دانشجویی نسبت به قبل کمتر مطالعه میکنند و کمتر آموزش های لازم را میبینند.
ارسال نظر
پیشنهاد عصر دانشجو
گزارش تصویری