asrdaneshjoo.ir

سرخط خبرها |
تاریخ انتشار : ۱۶:۴۵ - ۰۳ دی ۱۳۹۶ - 2017 December 24
کد خبر : ۲۲۶۴
انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر پیرامون برخی مسایل روی داده در این دانشگاه با صدور بیانیه ای مواضع خود را بیان داشت.
متن این بیانیه به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم.

در پی راستی و راستگویی باشید،اگر چه فکر می کنید که مایه هلاکت است ، در صورتیکه راستگویی موجب نجات است و از دروغگویی پرهیز کنید ، اگر چه فکر می کنید دروغگویی عامل نجات است ، در صورتیکه آن مایه هلاکت و نابودی است .
"نهج الفصاحه صفحه ی 226 حدیث 1127

هنگامی که بی انصافی سراپای یک حقیقت را فراگیرد تنها شفاف سازی و صادق بودن با دانشجویان است که می تواند واقعیت و سراب را جدا کند،این امر موجب می شود چهره ی واقعی افرادی که حقایق را پنهان میدارند پیدا شود.
تنها راه درست مبارزه با این فرافکنی ها ، شرح صحیح واقعیت موجود می باشد.
اصالت فعالیت های دانشجویی نیاز به جوی آزاد و مستقل دارد.انجمن اسلامی دانشجویی خود را متعلق به جبهه ی اصلاح طلبان در مفهوم عام کلمه می داند و هر جایی که کرامت انسانی و جنبش اصیل دانشجویی خدشه دار شود خود را مقید میداند تا در جهت حفظ آن اصول برآید.
درخصوص وقایع پیش آمده در روزهای اخیر که موجبات تخریب فضای دانشگاه و اصالت دانشجویی را فراهم آورده لازم میدانیم نکاتی را خدمت دانشجویان عرض نماییم:
1 )با توجه به نیاز مبرم به بهبود فضای فعالیت های فرهنگی-اجتماعی در دانشگاه به منظور جلوگیری از رخوت به درخواست انجمن اسلامی دانشجویی و به میزبانی بسیج دانشجویی نشستی با حضور نمایندگان تشکل ها و نمایندگان بسیج دانشجویی در تاریخ 26/9/96 برگزار شد.
پس از طرح مشکلات مشترک تصمیم بر آن شد که با اجماع و اتحاد دو تشکل دانشجویی و همراهی بسیج دانشجویی مطالبات خود را به صورت قانونی پیگیری و عدم رضایت خود را نسبت به روند تصمیم گیری در شورای فرهنگی به نهاد های وزارتی اعلام (مصوبه آیین نامه جامع مدیریت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی،پژوهشی و فناوری : تبصره 5 –حوزه اختیارات شورای فرهنگی و اجتماعی اتخاذ تصمیم و تدابیر لازم در حوزه طرحها و فعالیتهای فرهنگی است و تصمیم و تصویب برنامه تشکلها در حیطه وظایف هیات نظارت بر تشکلها میباشد.) نموده و مطالبات خود را برای تاثیر گزاری بیشتر و تسریع در نتیجه گیری به صورت مشترک بیان نماییم.
فردای آن روز حدود ساعت 12 ظهر از طریق دانشجویان مطلع شدیم که سازمان بسیج دانشجویی به سرعت در حال تدارک تحصنی در دانشکده مهندسی می باشد و در حال اطلاع رسانی به دانشجوها و حضور آنها در تحصن هستند.
لازم بذکر است قبل از این که دانشجویان به اعضای انجمن اسلامی دانشجویی اطلاع بدهند،انجمن اسلامی دانشجویی هیچگونه اطلاع قبلی از تصمیم این سازمان رسمی برای برپایی تحصن نداشته و هیچ یک از مسئولان بسیج تماس و یا صحبتی مبنی بر اطلاع رسانی و درخواست همراهی از اعضای انجمن اسلامی دانشجویی را نداشته است.
در این راستا از فرمانده محترم بسیج دانشجویی درخواست گردید تا در جمع اعضای انجمن اسلامی دانشجویی حضور یافته تا ابهاماتی که از این حرکت وجود دارد برطرف شود.
از آنجا که انجمن اسلامی دانشجویی بارها و بارها بر حفظ آرامش درون دانشگاهی تاکید داشته است و تحصن و تجمع باعث برهم خوردن نظم و امنیت در دانشگاه می شود و این مهم جزو شرایطی است که انجمن اسلامی دانشجویی و دیگر تشکل ها بر طبق قانون(آیین نامه تشکل های اسلامی دانشگاهیان مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی: ماده2- تبصره2-1_ برگزاری سخنرانی،تجمع،راهپیمایی،میزگرد،تریبون آزاد و نصب تابلو های تشکل های دانشجویی با ارائه مجوز از هیئت نظارت دانشگاه امکان پذیر است.)ملزم به پایبندی آن هستند بنابراین هر تجمعی بر خلاف آیین نامه مصداق عدم رعایت قانون است و تخلف محسوب میشود.
لذا انجمن اسلامی دانشجویی همواره خود را ملزم به رعایت قانون دانسته و بنابراین در چنین حرکت های خودسرانه ای که بر دانشجویی بودن آن نیز شک وارد است مشارکت نداشته و نخواهد داشت.
از این رو انجمن اسلامی دانشجویی با رعایت قانون مانع از ایجاد تنش بیشتر،ادامه و گستردگی این گونه تحصن ها شده و همواره خواستار حفظ استقلال دانشگاه است.
در نهایت پس از حضور فرمانده بسیج در جمع اعضای انجمن اسلامی و ارائه توضیحات ایشان اعضای انجمن اسلامی دانشجویی پس از مشورت به این نتیجه رسیدند که در حرکتی که اصالت جنبش دانشجویی،استقلال و آرامش درون دانشگاه را زیر سوال می برد و هدف از اجرای آن مشخص و شفاف نیست،شرکت نکنند و مطالبات خود را از طریق قانونی(درخواست کتبی از هیئت نظارت بر تشکل ها و در صورت نتیجه ندادن شرح مطالبات با نماینده وزیر در دانشگاه و در صورت نگرفتن پاسخ مطالبات ارائه گزارش و شکایت به وزارت علوم)پیگیری کند.
بدین ترتیب هیچ یک از اعضای انجمن اسلامی دانشجویی به نمایندگی از انجمن در هر دو روز این تحصن حضور نداشته است.

اما سوالی که مطرح می شود این است که اگر همانند بسیج دانشجویی و انجمن اسلامی دانشجویان،زمانی انجمن اسلامی دانشجویی نیز احساس نیاز کند که برای بیان مطالباتش احتیاج به تجمع دارد ، همین گونه که با تحصن اخیر برخورد شده با این انجمن برخورد خواهد شد یا این که کمیته انضباطی و ثبت تخلف و...انتظار اعضا را می کشد؟!!
امید است برخورد برابر برای تمامی تشکل ها باشد.
2)مسئله دیگری که این روزها دست مایه بهره برداری برخی گروه های درون دانشگاه شده بحث جشن شب یلدا بوده است که لازم می دانیم نکاتی را به عرض شما برسانیم :
انجمن اسلامی دانشجویی از اوایل آبان ماه در تدارک برنامه ای در خوراین شب ملی و میهنی بوده همان طور که مستحضرید شامل برنامه های متنوعی چون : حافظ خوانی ، شاهنامه خوانی،استندآپ کمدی ، اجرای موسیقی زنده ،پذیرایی ویژه شب یلدا و برنامه های متنوع دیگری بوده است.
طبق مصوبه آیین نامه جامع مدیریت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ،پژوهشی و فناوری : تبصره 5 تصویب برنامه تشکل ها در حیطه وظایف هیات نظارت بر تشکل ها می باشد. از این رو این درخواست قانونا باید در هیئت نظارت دانشگاه متشکل از( ریاست هیئت نظارت بر تشکل های اسلامی دکتر خواجه پور ، نماینده نهاد رهبری در دانشگاه حاج آقا جوانمرد زاده و نماینده وزیر در دانشگاه دکتر نیک پور ) مطرح می شد که این هیئت موظف است حداکثر تا پایان هفت روز کاری پاسخ کتبی درخواست تشکل را ابلاغ کنند ودر صورت عدم پاسخ به منزله موافقت با برنامه پیشنهادی خواهد بود .
برخلاف مصوبه ذکر شده در قسمت قبل این درخواست در شورای فرهنگی مطرح گردید و به طبع آن مشکلات و تداخلاتی با برنامه های پیشنهادی دیگر تشکل ها صورت گرفت، از جمله نکاتی که موجبات بحث و تنش را میان دو طیف دانشجو بوجود آورد ، پذیرفتن درخواست سفید و بدون سین برنامه بسیج دانشجویی بوده است .در صورتی که دبیر خانه موظف است درخواست ناقص را برگشت داده و پس از تکمیل و تصحیح آن برای طرح در شورای فرهنگی در دستور کار قرار دهد .
پس از نپذیرفتن این پیشنهاد از سمت مسئول دبیرخانه ، نماینده انجمن اسلامی دانشجویی این مسئله را با ریاست نظارت بر تشکل های اسلامی در میان گذاشتند و با موافقت ایشان برنامه ای در قالب حافظ خوانی و شاهنامه خوانی را تدارک دیدند ( در صورتی که حتی بدون موافقت شفاهی بالاترین مرجع تصمیم گیری دانشگاه ، به دلیل گذشت بیش از چهل روز از درخواست و نگرفتن پاسخ کتبی ، انجمن اسلامی دانشجویی مجاز به برگزاری مراسم بوده است، ناگفته نماند تمامی مراحل برگزاری مراسم با هماهنگی مستقیم ریاست نظارت بر تشکل ها و معاونت فرهنگی و معاونت مالی و نماینده وزیر بوده است و پرواضح است که بدون هماهنگی مسئولان مربوطه انجمن اسلامی دانشجویی حتی توانایی حضور در آمفی تئاتر را هم نداشته چه برسد به اجرای مراسمی دو ساعته ).
ساعاتی بعد مطلع شدیم که همان روز مراسم ، خرمشهر میزبان شهدایی خواهد بود که از مرز شلمچه وارد کشور خواهند شد ، پس از شور و مشورت اعضای انجمن اسلامی دانشجویی تصمیم بر این شد که به حرمت ورود این عزیزان از اجرای برنامه های شاد صرف نظر کرده و اجرای برنامه ای کامل و متنوع را به زمان دیگری موکول و در آن شب تنها به حافظ خوانی و شاهنامه خوانی بسنده کنیم .

در پایان انجمن اسلامی دانشجویی ضمن دعوت دانشجویان و مسئولان به رعایت و پایبندی به موازین اخلاقی ، اعلام می دارد مطالبات خود را از طریق قانونی پیگیری خواهد کرد و خود را درگیر فضاسازی های موجود در دانشگاه نخواهد کرد و رسالت جنبش دانشجویی و حفظ استقلال تصمیم گیری را از جز مشی خود اعلام می دارد.

و من الله توفیق
ارسال نظر
پیشنهاد عصر دانشجو
گزارش تصویری