asrdaneshjoo.ir

سرخط خبرها |
تاریخ انتشار : ۱۳:۴۱ - ۱۵ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 05
کد خبر : ۲۳۳۶
سیاست‌های اقتصادی غلط دولت‌های پس از جنگ که در ده سال اخیر شیب بسیار تندی گرفته است موجب گسترش شدید شکاف طبقاتی و شیوع انواع بحران‌های سیاسی و اجتماعی شده است تا جایی که طبق آمار رسمی، بالغ بر سی و سه درصد جمعیت کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند.

متن این بیانیه به شرح زیر می باشد:

بسم رب القسط

تجمعات پراکنده و سراسری روزهای اخیر توجه همگان را به خود جلب کرده است. فارغ از بحث‌های کش‌دار و بی‌پایان در مورد منشا این تجمعات- که در این مرحله بحثی فرعی است- مدت‌هاست که برخی از روشنفکران و نخبگان جامعه نسبت به ادامه‌ی روند فعلی کشور در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی و میزان تبعیض و نابرابری هشدار داده بودند و از این منظر بروز اعتراضات مردم، با شدت و حدت و در قالب‌های مختلف قابل پیش‌بینی بود.

نتیجه‌ی رویکردهای اقتصادی دولت‌های پس از جنگ در ایران، انباشت بحران‌های متعدد و گوناگون اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بوده است. امروز، چهل سال پس از انقلابی که به نام «مستضعفان» رخ داد، بالغ بر پانزده میلیون حاشیه نشین شهری، نرخ بالای بیکاری، رکود تورمی، گسترش اعتیاد، فساد سیستماتیک، انسداد سیاسی و ... همه و همه گواهی بر عدم تحقق آرمان‌های انقلاب هستند….

گمشده‌ی این روزهای فضای سیاسی کشور شهامت است؛ شهامت موضع‌گیری نقادانه از جایگاهی مشخص. در دورانی که غالب نخبگان سیاسی کشور در هراس از موج نارضایتی‌ها به گوشه انفعال خزیده اند ما، دانشجویان، حامیان همیشگی آزادی و برابری معتقدیم باید تمامی نیروها و ظرفیت‌های سیاسی کشور فعالانه در میدان نقش آفرینی کنند، چراکه فردای ما را عمل امروزمان می‌سازد و تاریخ گواه است که بی عملی و سپردن همه‌ی امور به دست اتفاقات، چیزی جز پشیمانی به بار نمی‌آورد.

حقیقت غیر قابل کتمان این است که تمامی نیروهای سیاسی کم یا زیاد در وضعیت پیش آمده سهیم‌اند و گام اول گذر از این بحران آن است که هرکدام از نیروهای سیاسی نقش خود در رسیدن به بن بست کنونی را بپذیرند. بی‌شک بیش‌ترین سهم را در وضع کنونی حاکمیت داراست؛ حاکمیتی که در سال‌های گذشته و پس از بحران سال 88 هرچه بیشتر فضای سیاسی کشور را محدود کرد. در هشت سال گذشته تمامی نهادهای مدنی که وظیفه جهت‌دهی و پیگیری مطالبات مردمی را داشتند اعم از احزاب، سندیکاها، اصناف و تشکل‌های مردم‌نهاد مجوز فعالیت نگرفتند یا تعطیل شدند و بدین واسطه جامعه هرچه بیشتر به سمت توده‌ای شدن پیش رفت. در فقدان نهادهای واسط، مردم هیچ راهی برای پیگیری مطالبات خود جز خیابان ندارند. به اعتقاد ما تجمع اعتراض‌های مسالمت‌آمیز خیابانی در مواقعی نه تنها هیچ منع اخلاقی، سیاسی، حقوقی و قانونی ندارد بلکه بسیار ضروری نیز هست اما حقیقت این است که اجتماعات مسالمت‌آمیز بدون سازمان‌دهی و رهبری و حتی مطالبه عینی مشخص، خطر به هر سو رفتن را نیز دارد.

در سطح دوم مهم‌ترین عامل به وجود آمدن وضع کنونی بی تدبیری دولت های پس از جنگ با سهم کم یا بیش و در پنج سال گذشته دولت تدبیر و امید بوده است. سیاست‌های اقتصادی غلط دولت‌های پس از جنگ که در ده سال اخیر شیب بسیار تندی گرفته است موجب گسترش شدید شکاف طبقاتی و شیوع انواع بحران‌های سیاسی و اجتماعی شده است تا جایی که طبق آمار رسمی، بالغ بر سی و سه درصد جمعیت کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. اینها تنها اعداد نیستند بلکه واقعیاتی اساسی هستند که هر روز چون تازیانه بر تن محرومان و فرودستان کوبیده می‌شود تا جایی که کلانشهرهای ایران گویی دو کشوراند کشوری در مناطق مرفه‌نشین و کشوری در حلبی آبادها.

در سطح سوم آنچه این وضعیت را ناگزیر می‌نماید مواجهه بخش کثیری از جریان اصلاح طلب با مطالبات مردمی به خصوص از آغاز به کار دولت دکتر روحانی بوده است. جریان اصلاح طلب که در دهه شصت و هفتاد دال مرکزی گفتمانش «عدالت» بود امروز چنان از مردم دور شده است که نابرابری‌های اقتصادی- اجتماعی را حتی نمی‌تواند لمس کند. این امر حتی در مواجهه این جریان با اعتراضات اخیر هم آشکار است و بر عموم مردم عیان است که چند سالی است اصلاح طلبی ناخودآگاه در همدستی نهان با سایر نیروهای سیاسی، عدالت را به محاق برده است. متاسفانه اصلاح‌طلبان به مثابه‌ی تنها نیروی تحول‌خواه درون حاکمیت درک نکرده‌اند که حمایت مردمی از آنها نه مبتنی بر عقد اخوت، بلکه به دلیل حمایت آنها از منافع مردم است و هرچه آنها از این منافع دور شوند این رابطه سست‌تر می شود. گواهی بر این ادعا، نحوه‌ی تهیه لیست برای انتخابات مجلس و شورای شهر بود که شاهد تقدم رانت، سهم خواهی و منفعت طلبی بر منافع عمومی بود تا جایی که عده‌ای متکبرانه مدعی شدند اگر «چوب» را هم در لیست قرار دهند با «تکرار» رای می آورد.

بسم رب القسط۱- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه شهرکرد
۲- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هرمزگان
۳- انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه دانشگاه علوم پزشکی همدان
٤- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی شاهرود
۵- انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام(ره) دانشگاه سیستان و بلوچستان
٦- انجمن فرهنگ و سياست دانشگاه زنجان
۷- انجمن ایران اسلامی دانشجویان دانشگاه مازندران
۸- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اراک
٩- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه لرستان
۱۰- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز
۱۱- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند تبریز
۱۲- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
۱۳- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
۱۴-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود
۱۵-انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت ایران
۱۶-انجمن اسلامی دانشجویان ترقی خواه پلی تکنیک
۱۷-انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش دانشگاه علامه طباطبایی
۱۸-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه کاشان
١٩-انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین
۲۰-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مازندران
۲۱- انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه گلستان
۲۲_انجمن فرهنگ و تمدن اسلامی دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل
۲۳.انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بیرجند
۲۴-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود
۲۵ - انجمن اسلامی دانشجویان نواندیش دانشگاه فردوسی مشهد
۲۶-انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه یاسوج
۲۷-انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هنر

ارسال نظر
پیشنهاد عصر دانشجو
گزارش تصویری