asrdaneshjoo.ir

سرخط خبرها |
تاریخ انتشار : ۱۴:۰۰ - ۱۵ دی ۱۳۹۶ - 2018 January 05
کد خبر : ۲۳۳۷
در این بیانیه آمده است: از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انتظار می‌رود تا با پیگیری وضعیت دانشجویانی که به خاطر شرکت در تجمعاتی که در آن مطالبات بحق مردمی مطرح شده است بازداشت گردیده‌اند، آزادی آن‌ها را تضمین کرده و جلوی تکرار این واقعه‌ی نامیمون بازداشت فعالین دانشجویی را بگیرد.
متن این بیانیه به شرح زیر می باشد:

 ولَا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحًا إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ كُلَّ مُخْتَالٍ فَخُورٍ ﴿۱۸﴾

 و هرگز به تکبّر از مردم (اهل نیاز) رخ متاب و در زمین با غرور و تبختر قدم بر مدار، که خدا هرگز مردم متکبر خودستا را دوست نمی‌دارد. (لقمان/۱۸)

 هفته‌ای که گذشت، خیابان‌ها و میادین اصلی شهرهای کوچک و بزرگ میهن عزیزمان شاهد حضور بی‌سابقه‌ی مردمی بود که از سر دغدغه‌مندی برای پیشرفت کشور بر خود لازم دیدند تا با حضور خود صدای اعتراضشان را به روندهای موجود در کشور، چه اقتصادی-معیشتی و چه سیاسی-اجتماعی به گوش مسئولین دولتی و غیردولتی جمهوری اسلامی ایران برساند.

 مسئولینی که شاید ایشان را یارای درک آن انذارها و هشدارها و این خروش‌ها و اعتراض‌ها و اهمیت و حساسیت شرایط کنونی جامعه نیست. شرایطی که اقتدارگرايان عزم خود را جزم کرده‌اند تا با حذف جمهوريت نظام و در نتيجه اسلاميت آن، سراشيب سقوط را تا فرجام شوم آن و سوختن در آتشی که خود هيزم آنند طی کنند.

 اکنون جنبش دانشجویی ایران که در هر برهه تاریخ معاصر کشورمان به عنوان پیش قراول اتفاقات تاریخی، از آذر ۳۲ تا انقلاب ۵۷ و از کوی دانشگاه ۷۸ تا وقایع سال ۸۸ رخ نموده است و همواره در کنار ملت، تاریخ پرفراز و نشیب این کشور را رقم زده، لازم است تا نقش خود را به عنوان محرک جامعه‌ی مدنی و مؤذن امت اسلامی فراموش نکند.

 از این روی انجمن اسلامی دانشجویان آزادی‌خواه شهید بهشتی بر خود واجب می‌داند تا در این شرایط که از گوشه و کنار کشور صدای مطالبه‌گری، آزادی‌خواهی و تحول‌طلبی بلند است، پشت مردم را خالی نگذاشته و صدای ملت ایران باشد.

 ملتی که بعد از طی کردن روش‌های مسالمت‌آمیز بیان اعتراض مدنی به درب‌های بسته‌ی اقتدارگرایی و تمامیت‌خواهی خورده، نه‌تنها پاسخی درخود مطالبات نیافته، بلکه با واکنش‌های خشونت‌آمیزی چون دستگیری، پرونده‌سازی و برچسب‌زنی‌های متعدد روبرو شده است. اعتراضات کارگران اراکی کارخانه‌های هپکو و آذرآب مشتی نمونه‌ی خروارها برخورد امنیتی با اعتراضات معیشتی قشری‌ست که طبقه مستضعف و متوسط رو به پایین را شامل می‌شود.

 قشری که خداوند در قرآن کریم ایشان را اینگونه وعده می‌دهد: « وَ نُرِيدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِينَ اسْتُضْعِفُوا فِي الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِينَ »؛
ما می‌خواهيم بر مستضعفان زمين منت نهيم و آنان را پيشوايان و وارثان روی زمين قرار دهيم. (قصص/۵)

 اکنون دیگر نه مجال سکوت است، نه مجال برچسب‌زنی و ضدنظام خواندن مطالبه‌گران مدنی. برچسب‌زنی‌هایی که در این چند سال اخیر آن‌چنان شدت یافته که هر روز بیشتر از دیروز دایره‌ی نظام را تنگ‌تر کرده و گروه بیشتری را بر اساس توهم توطئه در دایره‌ی مخالفین معاند جمهوری اسلامی قرار می‌دهد. درحالی‌که صدای معترضین، نه صدای براندازی، که صدای اصلاحات در جهت پیشرفت و رسیدن به آرمان‌شهری‌ست که زندگی بهتر را برای تک تک آحاد جامعه به ارمغان می‌آورد. همانطور که میرحسین موسوی در بیانیه شماره ۱۳ بیان می‌دارد: «پیروزی ما آن چیزی نیست که در آن کسی شکست بخورد. همه باید با هم کامیاب شویم، اگرچه برخی مژده‌ی این کامیابی را دیرتر درک کنند.»

 بسی مایه سرور است که ملت ایران به جایی رسیده که دغدغه‌های معیشتی، اقتصادی، صنفی، اجتماعی و مدنی خود را به دور از جناح‌بندی‌های سیاسی و بدون سردم‌داری سیاسیون که هریک کم یا زیاد منافع جناح خود را مد نظر قرار می‌دهند، مطرح می‌کند. اکنون برخلاف گذشته مطالبه‌گری برای آزادی‌های مدنی و اجتماعی، نفرت از دروغ، رفع تبعیض‌های جنسیتی، قومی، مذهبی و طبقاتی و مبارزه با فساد، چه در سطح قوه مجریه٬ چه در سطح قوه مقننه، چه در سطح قوه قضاییه و چه در سطح دیگر ارکان نظام، تنها در شعار اصلاح‌طلبان نگنجیده و به شعارهای دیگر جناح‌های سپهر سیاست ایران نیز سرایت کرده است.

 اما بسی مایه‌ی تاسف و تأثر است که هنوز شیوه‌ی برخورد با منتقد را فرانگرفته‌ایم. هنوز هم زبان واکنش به اعتراضات مردمی نه زبان تساهل و تسامح، که زبان برخوردهای قهرآلود و خشونت‌آمیز است. اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، هر شهروندی را آزاد گذاشته تا با صدایی رسا، مطالبات خود را در قالب تجمعات بیان کند. شاید لازم باشد بار دیگر این اصل اساسی در هر کوچه و برزن فریاد شود، چراکه زبان صحبت با مردمی که سلاحی جز شعار و توپ‌خانه‌ای جز مشت‌های گره کرده ندارد، زبان باتوم و گاز اشک‌آور نیست.

 در این میان که صدای آزادی‌خواهی، مطالبه‌گری و تحول‌طلبی در نقطه به نقطه‌ی ایران پهناور بلند است، از تمامی آحاد جامعه انتظار رفته و می‌رود تا با تدبیر خود، بهترین واکنش را در قبال موضوعات داشته باشند.

 از تمامی سیاسیون هر جناح انتظار رفته و می‌رود خود را از مردم جدا نکرده و همچون اقتدارگرایان ملت را با برچسب‌هایی نظیر اغتشاش‌گر، آشوب‌طلب و وابسته به بیگانه از خود نرانند.

 از سران اصلاح‌طلب انتظار رفته و می‌رود تا با گوش سپردن به مطالبات بحق مردم، صدای ملت باشند، نه پژواک صدای آنان که مردم را خس و خاشاک و معترضین را فتنه‌گر می‌خواندند.

 از شورای عالی امنیت ملی و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت تدبیر و امید که قرار بود دستش بر دکمه فیلترینگ نرود، انتظار رفته و می‌رود تا با محدود نکردن دسترسی به فضای مجازی، حق دسترسی آزاد به اطلاعات که از حقوق شهروندی هر ایرانی به شمار می‌رود را ادا کند.

 از وزارت کشور دولت دوازدهم انتظار رفته و می‌رود تا با صدور مجوز تجمع، مانع از به خشونت کشیده شدن این اعتراضات شود.

 از نیروهای امنیتی، نظامی و انتظامی انتظار رفته و می‌رود تا با عمل به توصیه رئیس جمهور، شکیبایی پیشه کنند، احساسات و خشم مردم از روندها را درک کرده و خود را مقابل آن‌ها قرار ندهند تا خواسته یا ناخواسته موجب شوند که اعتراضات مسالمت‌آمیز رنگ و بوی خشونت و آشوب به خود گیرند.

 از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری انتظار می‌رود تا با پیگیری وضعیت دانشجویانی که به خاطر شرکت در تجمعاتی که در آن مطالبات بحق مردمی مطرح شده است بازداشت گردیده‌اند، آزادی آن‌ها را تضمین کرده و جلوی تکرار این واقعه‌ی نامیمون بازداشت فعالین دانشجویی را بگیرد.
انتظار رفته و می‌رود که از تنگ شدن فضای فعالیت‌های صنفی، اجتماعی و سیاسی در دانشگاه‌ها توسط نهادهای امنیتی خارج دانشگاه و وام‌داران آن‌ها در داخل دانشگاه جلوگیری شود تا دیگر شاهد تهدیدها، تماس‌ها، احضارها، پرونده‌سازی‌ها و بازداشت‌ها در ساحت دانشگاه و برای مقام دانشجو نباشیم.

 از مردم غیور و دغدغه‌مندی که به صحنه آمده‌اند انتظار رفته و می‌رود تا با غلبه بر احساسات، عنان تذرو تیزروی خشم را کشیده، نهایت تلاش خود را در جهت حفظ آرامش تجمعات مسالمت‌آمیز گذاشته و مانع از سواستفاده و ماهیگیری کشورهایی چون آمریکا، عربستان و رژیم غاصب اسرائیل از این آب گل‌آلود شوند. هر چند که نیروهای امنیتی با برخوردهایی بعضا نسنجیده برگزاری تجمعات به شکل مسالمت‌آمیز را سخت کنند.

 از رسانه‌های رسمی کشور انتظار رفته و می‌رود تا با پوشش جامع، درست، به موقع، فراجناحی و غیرهدف‌دار، از سوق دادن ملت به سمت رسانه‌های معاندی که دشمنی‌شان با نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران بیش از پیش ثابت شده‌است، جلوگیری کنند تا همچون صدا و سیمای میلی که قرار بود رسانه‌ای ملی باشد، با نادیده گرفتن بخش عظیمی از ملت ایران، مردم را در مقابل خود قرار ندهند.

 به امید آنکه کامیابی وعده داده‌شده، هر چه زودتر به تمامی آحاد جامعه، برسد و دیگر شاهد دوگانگی مردم و مسئولین نباشیم تا همه در کنار یکدیگر و شانه به شانه‌ی هم تلاش خود را بر پیشرفت و توسعه میهن عزیزمان ایران بگذاریم.


ارسال نظر
پیشنهاد عصر دانشجو
گزارش تصویری