عصر دانشجو

سوگند به عصر که انسانها همه در زیانند، مگر کسانی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده ‏اند، و یکدیگر را به حق سفارش کرده و یکدیگر را به شکیبایی و استقامت توصیه نموده ‏اند
یکشنبه, 05 دی 1395 ساعت 17:06

پروانه سلحشوری: در اولین نطقی که در مجلس داشته باشم، مشکلات و مسائل دانشجویان را طرح خواهم کرد

جمعی از فعالان دانشجویی دانشگاه‌های کشور در طی دیداری که با سرکار خانم سلحشوری داشتند، به ارائه گزارشاتی در حیطه‌های مختلف فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی اعم از نشریات و تشکل‌ها و... پرداختند.

پروانه سلحشوری: در اولین نطقی که در مجلس داشته باشم، مشکلات و مسائل دانشجویان را طرح خواهم کرد

روز پنجشنبه دوم دی ماه ، جمعی از فعالان دانشجویی دانشگاه‌های کشور در طی دیداری که با سرکار خانم سلحشوری، نماینده مردم تهران داشتند به ارائه گزارشاتی از برخوردهای سلیقه‌ای و غیرقانونی مسئولین در دانشگاه‌های کشور و برخورد های امنیتی و قضایی صورت گرفته و نیز مشکلاتی که در فعالیت‌های دانشجویی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند، در حیطه‌های مختلف فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی اعم از نشریات و تشکل‌ها و... پرداختند.


احسان فیض آبادی، نماینده مدیران مسئول در شورای مرکزی ناظر بر نشریات وزارت علوم، اولین دانشجویی بود که به بیان موضوع این دیدار پرداخت و گفت: ما به عنوان جمعی از دانشجویان فعال در دانشگاه های کشور، خدمت شما رسیده ایم که گزارشی از مشکلات فعالیت دانشجویی و برخوردهای فزاینده با فعالان دانشجویی و تشکل ها و نهادهای فعال در دانشگاه ها ارائه نماییم.

شهاب شهسوارزاده دبیر هیأت موسس انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش دانشگاه علامه طباطبایی، صحبت های خود را با بیان مشکلات موجود در عرصه فعالیت در تشکل های اسلامی شروع کرد و سپس به ریشه یابی علل و عوامل وضعیت فعلی پراخت. وی با انتقاد از مقررات موجود در این زمینه گفت: ضعف آیین نامه های نظارت  بر تشکل های اسلامی از مسائل مهمی است که از دولت آقای احمدی نژاد باقی مانده است؛ از سویی مقررات موجود در این زمینه بسیار تفسیر پذیرند و از سوی دیگر خود دانشگاه ها هم سلیقه ای برخورد می کنند. برای مثال در همین دانشگاه ما موردی داشتیم که حتی برای حضور نمایندگان مجلس در دانشگاه به بهانه نا مشخص بودن موضوع برنامه مجوز صادر نشده است.

در ادامه حسین نوری، دبیر تشکیلات انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش دانشکده مدیریت دانشگاه علامه، به تشریح مشکلات این تشکل پرداخت. او استفاده از تصاویر اقایان موسوی و کروبی و خانم رهنورد در مراسم 16 آذر را دلیل  لغو مجوز برنامه های این تشکل، طی اقدامی غیر قانونی و بدون تشکیل جلسه ی هیأت منصفه عنوان کرد و با اشاره  به بروز رفتار های پدرسالارانه در دانشگاه  با استدلال هایی نظیر جلوگیری از بروز تشنج و مصلحت دانشجو، این گونه رفتارهای فرا قانونی و استفاده ی سلیقه ای از قانون را خطرناک دانست.

سپس فرشاد سلطانی، از فعالان دانشجویی دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین به تشریح وقایع رخ داده در این دانشگاه پرداخت. او با بیان اینکه در دانشگاه قزوین، اعضای برخی تشکل های خاص با همکاری یکدیگر اقدام به راه اندازی رسانه ای کرده اند، اذعان داشت: پس از برگزاری  هرگونه مراسم، دعوت سخنران و یا توزیع نشریه در دانشگاه، این سایت اقدام به ارائه گزارش های بعضا مخدوشی از فعالیت های ذکر شده کرده و در پایان نیز خواستار برخورد با فعالان دانشجویی می شود.

نفر بعد علی شعیبی از انجمن اسلامی آرمان دانشجویان دانشگاه علم و صنعت بود. او ابتدا به مشکلات نشریات این دانشگاه اشاره کرد وگفت: در کمیته ناظر و شورای فرهنگی این دانشگاه، بر خلاف قانون و صرفا به دلیل چاپ عکس آقای خاتمی سه نشریه جمعا به مدت دو سال توقیف شده است. وی هم چنین نظارت پیش از انتشار، عدم طی روند قانونی رسیدگی به پرونده های نشریاتی در کمیته ناظر و بروز برخی تخلفات در برگزاری انتخابات نمایندگان مدیران مسئول در کمیته ناظر را از دیگر مسائل و مشکلات نشریات در این دانشگاه دانست. شعیبی در ادامه به بیان مشکلات انجمن اسلامی آرمان دانشگاه پرداخت و گفت: برنامه های مجوز دار این تشکل در روز مراسم لغو می گردند یا درمراسم 16 آذر این تشکل که با هماهنگی با دانشگاه دانشجویان ادوار دعوت شده بودند، با دستور یک نهاد بیرون از دانشگاه مبنی بر عدم حضور افراد خارج از دانشگاه در مراسم مواجه شدیم. یا در روز مراسم از پخش کلیپی که قبلا به دانشگاه ارائه شده بود ممانعت به عمل آمد. وی هم چنین به مسأله عدم صدور مجوز به سخنرانان پیشنهادی برای برنامه های انجمن اشاره کرد و از احضارهای دبیر شورای صنفی به دنبال تجمعات صنفی توسط نهاد های خارج از دانشگاه در سال گذشته گفت. وی در نهایت با اشاره به نکات مثبت موجود در دستورالعمل انظباطی جدید  (از جمله حق دفاع حضوری، برخورداری از وکیل و دسترسی به پرونده) از عدم اجرای آن در بسیاری از دانشگاه ها خبر داد و دلیل اجرایی نشدن این شیوه نامه را جویا شد.

در ادامه امیرحسین عالمی، فعال دانشجویی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی، مشکلات این دانشگاه را مطرح کرد. او با ذکر این مسأله که چون دانشگاه ما علاوه بر وزارت علوم، تحت نظر وزارت آموزش و پرورش نیز هست، جنس فشارها بر فعالان دانشجویی این دانشگاه را متفاوت دانست و از برخورد بعضی نهادهای گزینشی و تفتیش عقاید دانشجویان انتقاد کرد. وی هم چنین با بیان برخی اتفاقاتی که در برخورد با دانشجویان و فعالیت های دانشجویی در این دانشگاه پیش آمده، گفت: به نظر می رسد برخی به دنبال ایجاد فضای رعب و وحشت در این دانشگاه هستند.

پس از آن نوبت به خشایار رضوی، دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی رسید تا به بیان مسائل این دانشگاه از جمله برخوردهای دوگانه و سلیقه ای دانشگاه در صدور مجوز برنامه ها و تأیید مهمان های برنامه های انجمن اسلامی آزادی خواه بپردازد. وی از رد مهمان های پیشنهادی به بهانه های غیرقانونی مانند وجود سابقه کیفری انتقاد کرد و گفت: این برخورد سلیقه ای و غیرقانونی در حالی رخ می دهد که افراد پیشنهادی هیچ گونه حکم محرومیت از حقوق اجتماعی نداشته اند. وی لغو برنامه های داخلی انجمن، تهدید به احضار فعالان دانشجویی به دلیل وجود عکس آقای خاتمی در غرفه ی استقبال از ورودی های جدید، عدم اختصاص اتاق به انجمن اسلامی، تهدید به اخراج و احضار افراد به کمیته انضباطی به دلیل اعتراضات صنفی را از دیگر مشکلات قابل بیان در دانشگاه شهید بهشتی برشمرد و سخنان خود را اینگونه به پایان برد: فضای امنیتی  حاکم بر دانشگاه ما متأسفانه تغییر چندانی نکرده است.

سپس نیلوفر گچیلو از دانشگاه شهید بهشتی، ضمن  اشاره به  برخورد سلیقه ای دانشگاه در خصوص صدور مجوز سخنرانی برای اشخاص، مشکلات موجود جهت اخذ مجوز شورای صنفی در این دانشگاه را -که چهار سال است به طول انجامیده- شرح داد. وی هم چنین برخورد های حراست این دانشگاه با دانشجویان را زشت و نامناسب دانست.

کوروش دستپاک دانشجوی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی تهران نفر بعدی بود که با بیان اینکه انجمن اسلامی دانشجویان این دانشگاه تنها تشکل اصلاح طلب بازگشایی شده در دولت روحانی در دانشگاه های علوم پزشکی استان تهران است، به تشریح  فشارها و برخوردهای غیرقانونی با هیأت موسس این تشکل پرداخت و نیز در ادامه از روند موازی کاری به وجود آمده در وزارت بهداشت انتقاد کرد. او هم چنین با اشاره به عدم صدور مجوز برای تشکیل اتحادیه های دانشجویی، تشکیل هیأت نظارت مرکزی مشتمل بر هر سه دستگاه آموزش عالی را غیر قانونی دانست و بیان کرد: طبق قانون هر یک از دستگاه های آموزش عالی باید به صورت جداگانه هیأت نظارت بر تشکل ها را تشکیل دهند. وی هم چنین نسبت به حضور غیرقانونی نماینده برخی نهادهای امنیتی در جلسات این هیأت و موکول کردن صدور مجوز برای اتحادیه های تشکل های دانشجویی به جلسات بعد انتقاد کرد و تأسیس اتحادیه برای تشکل های اسلامی را حق دانشجویان فعال در این عرصه دانست.

در ادامه سید علیرضا محسنی نماینده انجمن اسلامی دانشگاه صنعتی قم، به بیان راهکارهایی برای پیگیری مطالبات دانشجویان از سوی نمایندگان مجلس پرداخت. او با بیان اینکه نمایندگان از ظرفیت ها و توان موجود برای پیگیری مطالبات دانشجویی استفاده نمی کنند، اظهار داشت: نمایندگان ملت با استفاده از اهرم های قانونی خود نظیر تذکر و بازخواست از وزرا و یا استیضاح و طرح سوال از وزرا و یا نظارت بر تصویب آیین نامه ها می توانند بر احقاق حقوق دانشجویان پافشاری کنند. وی هم چنین تشکیل کارگروه رایزنی و مذاکره با مسئولین و مدیران دیگر قوا و نهاد های اطلاعاتی و امنیتی در مجلس و تشکیل تیم مشاورین دانشجو و جوان توسط نمایندگان مجلس را از راههای مفید برای پیگیری مطالبات دانشجویی دانست.

در نهایت محمدعلی کامفیروزی، نماینده مدیران مسئول در شورای مرکزی ناظر بر نشریات دانشگاهی وزارت علوم ، به ذکر مشکلات فعالان دانشجویی در دانشگاه‌های مختلف به صورت کلی پرداخت. کامفیروزی صحبت هایش را با ذکر مشکلات تشکل های دانشجویی آغاز کرد. او با اشاره به برخی روند های غیر قانونی صورت گرفته در دانشگاه های سراسر کشور گفت: علاوه بر تمامی مشکلاتی که دوستان حاضر درباره برگزاری برنامه ها و تأیید مهمانان و سخنرانان برنامه ها گفتند، در برخی دانشگاه ها علیرغم گذشت چند سال از درخواست دانشجویان، هنوز مجوز فعالیت به بعضی از تشکل های اسلامی داده نشده است. وی با اشاره به برخی مداخلات فراقانونی برخی نهاد های خارج از دانشگاه در برنامه های دانشجویی در دانشگاه، این گونه فشارها و دخالت ها را ناقض استقلال دانشگاه دانست. 

کامفیروزی در ادامه سکوت نمایندگان مجلس در برابر این گونه اقدامات غیر قانونی و فراقانونی را خیانت دانست، چرا که این سکوت، منجر به جسورتر و مصمم تر شدن افراد قانون شکن در تداوم رفتارها و برخورد های سلیقه ای شان می شود. وی سپس با اشاره به عدم صدور مجوز برای نشریات در برخی دانشگاه ها علیرغم گذشت مدتی طولانی، اعمال نظارت قبل از انتشار بر نشریات به صورت غیرقانونی، عدم حمایت مالی و معنوی از نشریات دانشجویی، برخورد های غیر قانونی و سلیقه ای و سختگیرانه با نشریات دانشجویی و توقیف آنها واعمال فشار و ایجاد محدودیت های غیرقانونی مختلف برای فعالان این عرصه را از دیگر مشکلات نشریات دانشجویی دانست.

کامفیروزی هم چنین از عدم همکاری برای تأسیس شوراهای صنفی خصوصا در دانشگاه های علوم پزشکی و یا تأسیس اتحادیه شوراهای صنفی، برخورد قیم مآبانه ی مسئولین فرهنگی با برخی کانون های فرهنگی و گستردگی برخورد ها با فعالان دانشجویی در انجمن های علمی و به خصوص در رشته های علوم انسانی در کشور، نظارت های سختگیرانه بر محتوای تابلو اعلانات تشکل ها و برخوردهای قضایی و امنیتی با فعالان دانشجویی و تشکل ها انتقاد کرده  و با اشاره به استعفای برخی از اعضای تشکل ها و یا مسئولین نشریات دانشجویی سراسر کشور در روزهای اخیر -به دلیل گستردگی برخورد های صورت گرفته- نسبت به حاکم شدن فضای سرد رکود و رخوت بر دانشگاه ها هشدار داد. 

کامفیروزی در انتها خواست دانشجویان فعال در دانشگاه ها از نمایندگان را صیانت از حریم قانون دانست و گفت: انتظار دانشجویان این است که نمایندگان شان در مجلس به سوگند خود پایبند باشند و از سوی دیگر ارتباط خود با بدنه ی دانشجویی را حفظ کرده و مطالبات و پیشنهادات و گزارش‌های آنان را بشنوند. وی افزود: نمایندگان مجلس باید از شأن قانونگذاری مجلس دفاع کرده و جایگاه از دست رفته خود را در حیطه ی آموزش عالی بازپس گردانند. وی در انتها با بیان اینکه نمایندگان هم چنین می توانند با استفاده از ابزارهایی مانند تحقیق و تفحص، طرح سوال و تذکر و استیضاح وزرا و هم چنین نطق و اظهارنظر، پیگیر مطالبات و خواسته های قانونی دانشجویان باشند، خواستار جدیت بیشتر نمایندگان در این عرصه شد.

سخنان پروانه سلحشوری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی پایان بخش این نشست بود. وی ابتدا ضمن ابراز خرسندی از شکل گیری این دیدار گفت: شما مطمئن باشید که من از تمامی توان خودم برای بیان و پیگیری مشکلات شما استفاده خواهم کرد و برای گام نخست هم، در اولین فرصت نطقی که در مجلس داشته باشم، مشکلات و مسائل شما دانشجویان را طرح خواهم کرد. وی در ادامه گفت: به نظرم ضروری است که شورایی از نمایندگان مجلس، پیگیر مسائل و مشکلات دانشگاه و دانشجویان باشد.

سلحشوری در ادامه، ضمن اعلام اینکه با صحبت های شما درباره استفاده از ابزارهای نظارتی برای مقابله با وضعیت کنونی حاکم بر دانشگاه ها موافقم، گفت: برای ما الآن سوال اینجاست که چرا علی رغم همراهی نمایندگان فراکسیون امید با دولت، برخی از وزرای دولت در بعضی حوزه ها مثل وزارت علوم و بهداشت با شعارهای دولت همسو نیستند و به دغدغه ها و تذکرات دوستانه ما توجهی نمی کنند.

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.