عصر دانشجو

سوگند به عصر که انسانها همه در زیانند، مگر کسانی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده ‏اند، و یکدیگر را به حق سفارش کرده و یکدیگر را به شکیبایی و استقامت توصیه نموده ‏اند
یکشنبه, 05 دی 1395 ساعت 13:06

معصومه ابتکار: سخنرانی‌های روز دانشجو باوجود محدودیت‌ها یک رکورد بود

معصومه ابتکار در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان که به دعوت موسسین انجمن اسلامی این دانشگاه بود سخنرانی کرد.

معصومه ابتکار: سخنرانی‌های روز دانشجو باوجود محدودیت‌ها یک رکورد بود


به گزارش عصر دانشجو، ابتکار در این دیدار اظهار کرد: هرچند هنوز شرایط ایدئال نیست و شرایط تلخ گذشته در برخی جاها دیده می‌شود ولی باید تلاش کنیم که دوره بی خردی که فشاری زیادی به بخشی از مردم، دانشجویان و بخشی در اقتصاد و طبیعت وارد کرد، برنگردد.
 
رییس سازمان محیط زیست کشور گفت: دولت روحانی افراد را بابت انتقاد تحت تعقیب قرار نمی‌دهد در حالی که برخی دانشجویان در گذشته به دلیل بیان برخی انتقادها صدمات و آسیب‌های زیادی دیدند.
 
وی با بیان اینکه دانشگاه منبع تحولات است، افزود: آنچه که در دولت یازدهم فراهم شد این است که فضا برای تشکلات دانشجویی و تضارب آرا و دیدگاه‌ها در راستای نقد و دیدگاه‌ها آزادانه باشد.
 
معاون رییس جمهوری در مورد فضای بسته دانشگاه‌ها در تعطیلی برخی انجمن‌ها و فشار بر روی نشریات دانشجویی به دلیل انتشار عکس رییس جمهور دوره اصلاحات گفت: تلاش‌های دولت برای ایجاد فضای فعالیت عمومی در جامعه و فعالیت دانشجویی سالم و آزاد است و نتیجه این تلاش‌ها برگزاری 60 سخنرانی در دانشگاه‌های کشور در روز دانشجوی امسال بود که با وجود محدودیت‌های موجود یک رکورد محسوب می‌شود.
 
ابتکار ادامه داد: باید برای برقراری گفتمان ملی و داخلی تلاش کنیم و دانشجویان نیز با فداکاری و پیگیری‌های بر حق سعی کنند زیرا بسیاری از دستاوردهای گفتمان ملی زمانی پدید می‌آید که با صبر و استقامت با مطالبه گری و تلاش برای طرح مواضع گفت‌وگو در جامعه همراه باشد.
 
وی افزود: بسیاری از اتفاقات خارج از دست دولت است و در برخی مواقع مدیریت‌ها بر سر مواضع ایستادگی می‌کنند در حالی که مواضع رهبری و رییس جمهوری درباره جلسات آزاداندیشی در دانشگاه‌ها در مورد مسائل کشور حضور آگاهانه دانشجویان است.
 
بتکار در پاسخ به انتقادات یک دانشجو در مورد عملکرد ضعیف سازمان محیط زیست در کاهش آلودگی هوا گفت: در سال 89 در تهران و اصفهان میزان بنزن ناشی از بنزین تولید داخل حدود 1000 برابر حد مجاز و آلودگی هوای برخی کلان‌شهرها در از نظر وجود میزان بنزن از 100 تا 400 برابر حد مجازبود.
 
رییس سازمان محیط زیست کشور ادامه داد: با تلاش دولت و همکاری وزارت نفت حد مجاز بنزن استاندارد در بنزین به حدود مجاز رسید که این دستاورد بزرگی برای دولت در زمینه بهبود کیفیت هوا در کشور محسوب می‌شود.
 
وی با اشاره به اینکه تابلوهای اعلام وضعیت آلودگی هوا آمار علمی را ارائه می‌دهند، افزود: بر اساس اندازه گیری این دستگاه‌ها تعداد روزهای پاک و سالم در اصفهان در بین سال‌ها 90 تا 92، 70 روز بوده ولی از ابتدای سال 95 تاکنون به 228 روز رسیده است.
 
ابتکار با بیان اینکه نباید مسائل علمی و سیاسی را قاطی نکنیم و از انتقاد علمی درست و دقیق استقبال کنیم، گفت: توافق پاریس برعوامل مهمی همچون کاهش بارندگی سالانه و افزایش دمای کره زمین و تغییرات اقلیمی تاکید دارد و 195 کشور آن را امضا کرده‌اند تا با بهینه‌سازی مصرف انرژی، گازهای گلخانه‌ای کاهش یابد و جوامع یاد بگیرند که کشاورزی و صنعت سازگار با تغییر اقلیم داشته باشند.
 
وی با تاکید بر اینکه توافق پاریس در راستای منافع ملی کشور است، گفت: بر اثر توافق پاریس نه جریمه می‌شویم، نه تحریم می‌شویم و کشورها بر اساس توان خود اعلام می‌کنند چقدر برای نجات کره زمین گام برمی‌دارند.
 
ابتکار در پاسخ به سؤالی مبنی بر دلیل خشک شدن دریاچه ارومیه در دولت قبل و اقدامات دولت یازدهم برای احیای آن، گفت: نمی‌توان تقصیر را تنها به گردن یک دولت انداخت بلکه لطمه از آنجا شروع شد که این موضوع فراموش و رها شد.
 
وی ادامه داد: بر اثر اعتراض‌های مدنی در سال 91 دولت به فکر نجات این دریاچه افتاد که دیر بود ولی در دولت روحانی با اصلاح الگوی مصرف کشت، توقف سدسازی و همکاری با کشور ژاپن و بحث بازنگری میان گذر، اتفاقاتی موثری در زمینه دریاچه ارومیه انجام شده است.
 
رییس سازمان محیط زیست کشور گفت: کار مشترکی که با وزارت علوم داشته‌ایم این است که یک بحث در چارچوب مدیریت سبز در دانشگاه‌ها مطرح و به همه واحدهای آموزشی ابلاغ شده است تا تشکلات دانشجویی حامی محیط زیست و حامی طبیعت یا تشکل‌های دیگر در شاخه‌های محیطی زیستی فعالیت کنند.
 
وی از دیگر اقدامات دولت یازدهم در حوزه محیط زیست گفت: لایحه حمایت از محیط بانان را در دولت تصویب کردیم تا شغل محیط بانی جز مشاغل سخت قرار گیرد و علاوه بر آن این افراد آموزش‌های لازم را در شیوه و روش مسئولیت یاد بگیرند.
 
ابتکار خاطرنشان کرد: لایحه هوای پاک را در مجلس داریم که از حمایت‌ رییس مجلس برخوردار است. این لایحه علمی و روزآمد است و حتی معضلات وابسته به گردوغبار هم را در آن در نظر گرفته‌ شده است.


نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.