عصر دانشجو

سوگند به عصر که انسانها همه در زیانند، مگر کسانی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده ‏اند، و یکدیگر را به حق سفارش کرده و یکدیگر را به شکیبایی و استقامت توصیه نموده ‏اند
چهارشنبه, 08 دی 1395 ساعت 23:02

در سازمان دانشجویان چه گذشت؟

سه شنبه 7 دی ماه، نمایندگان شوراهای صنفی از سراسر کشور برای پیگیری مطالبات خود به سازمان امور دانشجویان رفتند تا به گفته خودشان طبق اعلام قبلی، با دکتر صدیقی درباره تخلف آشکار سازمان در ابلاغیه آموزشی اخیر سازمان دانشجویان که نسبت به آن انتقاد داشتند مذاکره کنند.

در سازمان دانشجویان چه گذشت؟

قراری که از پیش تعیین شده بود و حتی با وجود گرفتن مجوز ورود به دفتر ریاست، دکتر صدیقی در دفتر خود حضور نداشت. به گفته دانشجویان، وقتی آنها می‌خواستند جلو در دفتر دکتر صدیقی منتظر وی بمانند، با برخورد فیزیکی مأموران این سازمان مواجه شده‌اند.

سعید ملکشاه، دبیر شورای صنفی دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، درباره تجمع روز گذشته به «شرق» می‌گوید: «ما روی ابلاغیه جدید سازمان دانشجویان درباره شورای صنفی دانشجویان صحبت و اعتراض داشتیم. در این ابلاغیه تمام حقوق آموزشی از شورای صنفی گرفته شده است. به‌همین‌دلیل ما با قرار قبلی به ملاقات دکتر صدیقی آمدیم تا درباره این نحوه برخورد اعتراض کنیم. در آیین‌نامه شورای صنفی صراحتا نوشته شده است که مرجع تأیید آن آیین‌نامه کمیته‌ای است که هنوز تشکیل نشده است. آنها بدون تشکیل این کمیته، این ابلاغیه را نوشته‌اند که کاملا حرکت اشتباهی محسوب می‌شود». وی افزود: «پنج نفر از ما روز شنبه به نمایندگی از شورای صنفی به سازمان دانشجویان رفته و اطلاع دادیم که برای دیدار با آقای صدیقی روز سه‌شنبه به سازمان دانشجویان می‌آییم و ایشان در جریان بودند. چیزی که اتفاق افتاد این بود که آقای صدیقی در سازمان دانشجویان حضور نداشتند و برخوردهای خوبی با ما صورت نگرفت». وی تصریح کرد: «در ابتدای امر آنها به ما اجازه ورود دادند، ما کارت ورود را از جلو در گرفتیم، اما به ما اجازه رفتن به دفتر داده نشد. وقتی ما خواستیم به طبقه بالا و دفتر دکتر صدیقی برویم، با مشت و لگد جلو ما گرفته شد. همین شد که ما هم راه را باز کردیم و جلو دفتر آقای صدیقی نشستیم». رئیس شورای صنفی دانشجویان دانشگاه شریف افزود: «مسئول حراست پیش ما آمد و درباره شباهت رفتار ما با سال‌های 78 و 88 سخن گفت و اعلام کرد شما هم مثل آن دانشجویان هستید و با شما سنگین برخورد خواهد شد. پس از آن هم با وجودی که ساعت کاری سازمان دانشجویان تا ساعت 16 است، این سازمان ساعت 14 تعطیل و نیروی انتظامی وارد ساختمان شد و دیگر اجازه ورود به کسی ندادند. ما به ابلاغیه اخیر سازمان دانشجویان مبنی‌بر اینکه شورای صنفی حق دخالت در هیچ‌یک از امور آموزشی را ندارد اعتراض داشتیم. حذف امور آموزشی از اختیارات شوراها امری است که به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد، چراکه یکی از مهم‌ترین تغییرات در آیین‌نامه جدید، در کنار دیگر تغییرات این آیین‌نامه، بود. اگر این نمایندگان بحق دانشجویان، حق حل این مشکلات را ندارند؛ کدام تشکل یا نهاد دیگری توانایی حل این مشکلات را دارد؟». اما میرحسینی، مسئول روابط‌عمومی سازمان دانشجویان، در گفت‌وگو با «شرق» ضرب‌وشتم دانشجویان را تکذیب کرده و می‌گوید: «عده‌ای از اعضای شورای صنفی به سازمان دانشجویان آمدند که دکتر صدیقی را ببینند و ایشان تشریف نداشتند، هیچ ضرب‌وشتمی اتفاق نیفتاده و آنها فرافکنی می‌کنند. این دانشجویان اینجا هستند و من با آنها صحبت کردم تا یک روزی را تعیین کرده تا آنها بتوانند به صورت حضوری دکتر صدیقی را ملاقات کنند». تلاش‌های روزنامه «شرق» برای گفت‌وگو با دکتر صدیقی، رئیس سازمان دانشجویان، بی‌نتیجه ماند. چندساعت بعد از وقوع این جریان، فیلم‌های درگیری‌ها در شورای صنفی نیز منتشر شد که فایل این درگیری نزد خبرنگار «شرق» محفوظ است، این در حالی است که مسئولان سازمان دانشجویان ضرب‌وشتم دانشجویان را تکذیب می‌کنند.

پوریا ثائری، عضو شورای صنفی دانشگاه شهید بهشتی، نیز در گفت‌وگو با «شرق» درباره اتفاقات پیش‌آمده در سازمان دانشجویی می‌گوید: «آیین‌نامه شورای صنفی را با تمام تلاش‌های دانشجویان توانستند عوض کنند، مرجع تفسیر این آیین‌نامه و ابلاغیه‌هایی که بعد از آن می‌آید، شوراست که در این شورا حتما باید چهار نفر از دانشجویان حضور داشته باشند، بعد از اینکه این آیین‌نامه منتشر شد، ابلاغیه‌ای نیز منتشر شد که در آن شوراها را از دخالت در امور آموزشی منع می‌کند. این در حالی است که به‌طورکلی برای دانشجو چه‌چیزی جز امور آموزشی مهم و در اولویت است، اما در آیین‌نامه شورای صنفی صراحتا آمده است که مباحث علمی و آموزشی به صورت مستقیم به شورای صنفی دانشجویان مرتبط است. این مسئله یک تخلف آشکار محسوب می‌شود و این ابلاغیه بدون تشکیل هیچ هیئت نظارتی برای دانشجویان ارسال شد. همچنین اینکه در انتخابات شورای صنفی قانونی وجود دارد که می‌گوید مشارکت در انتخابات باید بالای 20 درصد باشد، این مسئله باعث می‌شود که انتخابات به تأخیر بیفتد و همه اینها باعث شد که ما بخواهیم با رئیس سازمان دانشجویان صحبت کنیم». وی افزود: «ما از پیش اعلام کرده بودیم که می‌خواهیم به دیدن آقای صدیقی برویم و روز سه‌شنبه در کمال تعجب دیدیم ایشان حضور ندارند. در بدو ورود به ما کارت ورود برای اتاق ریاست دادند، اما اجازه ورود به طبقه دفتر دکتر صدیقی را به ما ندادند. آنها به ما گفتند که کارت‌ها را پس بدهید و ما هم قبول نکردیم و خواستیم به طبقه بالا برویم که نگهبان آمد و دستش را روی چند نفر از دانشجویان بلند کرد، ما خواستیم آنها را جدا کنیم که این وسط اتفاقات ناخوشایندی افتاد که از سوی دانشجویان فیلم گرفته شد». گفتنی است پس از انتظار پنج‌ساعته برای حضور دکتر صدیقی برای پاسخ‌گویی به خواسته‌های دانشجویان درخصوص ابلاغیه آموزشی اخیر، نامه‌ای به امضای دانشجویان رسید تا به دست ریاست سازمان دانشجویی برسد.

منبع: روزنامه شرق

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.