عصر دانشجو

سوگند به عصر که انسانها همه در زیانند، مگر کسانی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده ‏اند، و یکدیگر را به حق سفارش کرده و یکدیگر را به شکیبایی و استقامت توصیه نموده ‏اند
دوشنبه, 13 دی 1395 ساعت 20:08

اعتراضات دانشجويان تربيت مدرس همچنان ادامه دارد، گزارشی از دومین و سومین روز اعتراضات دانشجویان

چند روزي است كه دانشجويان دانشگاه تربيت مدرس تهران در اعتراض به آنچه «پولي شدن دانشگاه سراسري» مي‌نامند، در محوطه اين دانشگاه تجمع مي‌كنند تا صداي‌شان را به گوش مسوولان تربيت مدرس برسانند.

اعتراضات دانشجويان تربيت مدرس همچنان ادامه دارد، گزارشی از دومین و سومین روز اعتراضات دانشجویان

 چند روزي است كه دانشجويان دانشگاه تربيت مدرس تهران در اعتراض به آنچه «پولي شدن دانشگاه سراسري» مي‌نامند، در محوطه اين دانشگاه تجمع مي‌كنند تا صداي‌شان را به گوش مسوولان تربيت مدرس برسانند.  دانشجويان تربيت مدرس مي‌گويند كه واحدهايي با عنوان «دروس جبراني» در دوره كارشناسي وجود دارد كه دانشگاه مي‌تواند براي ارايه آنها شهريه دريافت كند. برخی رسانه ها، ميزان اين شهريه را «٢٠٠ تا ٦٠٠ هزار تومان» اعلام كرده اند. دانشجويان همچنين در نامه‌اي به محمدتقي احمدي، رييس اين دانشگاه نوشتند: «براي دانشجويان سوال است كه چرا اين هزينه‌هاي سنگين، تا پيش از اين اطلاع‌رساني نشده بودند و مهم‌تر از آن اينكه دانشجويان با چه استدلالي بايد چنين مبالغ هنگفتي بپردازند؟ مساله عجيب‌تري كه در اين موضوع بايد مورد كنكاش قرار گيرد اين است كه بر اساس قانون، واحد «جبراني» به دانشجوياني تعلق مي‌گيرد كه نتوانسته‌اند آن را با موفقيت بگذارند و دروس «پيش‌نياز» هم به دانشجوياني تعلق مي‌گيرد كه چارت درسي رشته‌هاي‌شان در دوره كارشناسي، آنها (دروس) را پوشش نداده است. عجيب است كه اين دروس هر دو عنوان «جبراني» و «پيش‌نياز» را يدك مي‌كشند و با اين حال تحت هيچ‌كدام از عناوين مذكور قابل تعريف نيستند و با اين حال به تمام دانشجويان، فارغ از وضعيت رشته تحصيلي قبلي‌شان تعلق گرفته است. اين قبيل مسائل بر بي‌منطقي اين وجوه دامن زده و موجب سلب اعتماد دانشجويان نسبت به تصميمات شوراهاي عالي دانشگاه شده‌اند.» سومين روز از اعتراضات دانشجويان اين دانشگاه در حالي سپري شد كه آنها مي‌گويند كه هنوز پاسخي به سوالات و اعتراضات آنها داده نشده است.

گزارشی از دومین روز اعتراض دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس
جمعی از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس، ظهر روز یک شنبه در اعتراض به پولی شدن دانشگاه دولتی در ساختمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند. دانشجویان در این تجمع با در دست داشتن دست‌نوشته‌هایی مصوبه وزارت علوم در رابطه با پولی‌شدن دانشگاه های دولتی را خلاف قانون دانسته و خواستار رسیدگی مسئولان به این مسئله شدند.

یکی از دانشجویان معترض در این تجمع گفت: متاسفانه رئیس دانشگاه تربیت مدرس بدون توجه به اعتراض دانشجویان از میان تجمع عبور می‌کند، بدون اینکه بپرسد به چه اعتراض شده است.
وی افزود: ما امروز از مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه تربیت مدرس درخواست کمک کردیم و قرار شد تا وی با مسئولان دانشگاه در این رابطه صحبت کند.
گفتنی است، این دانشجویان که برای دومین بار در اعتراض به پولی شدن دانشگاه‌های دولتی تجمع کرده‌اند، اعلام کردند تا زمانی که به اعتراضات‌شان رسیدگی نشود به تجمع خود ادامه می‌دهند.همچنین معترضان در بیانیه‌ای اعلام کردند: اینکه چه کسی یا چه دولتی و چه جریانی ظلم را آغاز می‌کند یا پیش می‌برد، مهم نیست. تنها زوال منطقه‌ای اهمیت دارد که در پس و پشت ظلم آن را آغاز و تداوم می‌بخشد. آموزش رایگان حق همگانی است و هر منطقی که خلاف این حق عمل کند، ظلم است. خواه این منطق در قالب منطقی مصوبه‌ای ابلاغ و اجرا شود یا اساس حکم و دستوری باشد.
در ادامه این بیانیه تاکید شد: از این رو ما دانشجویان نسبت به اصل مصوبه پرداخت هزینه دروس جبرانی و اجرای آن معترض بوده و ضمن ادامه اعتراض همه امکانات و شرایط قانونی را در راستای عدم اجرای این مصوبه و حذف آن به‌کار می‌گیریم.
در پایان این بیانیه ، آمده است: امید است در دولت تدبیر و امید مهر ابطال و اتمام به چنین مصوبات ناعادلانه‌ای زده شود تا این‌گونه کسری بودجه‌ها به‌دوش دانشجویان آوار نشود. از مسئولان دانشگاه هم انتظار حرکت بر مدار انصاف و عدالت می‌رود تا این‌گونه محیط دانش و علم در گیرودار حاشیه و بودجه گرفتار نیاید.
لازم به ذکر این دانشجویان در روز شنبه؛ نخستین روز تجمع خود هم در بیانیه‌ای نسبت به مصوبه وزارت علوم در رابطه با پولی شدن دانشگاه اعتراض کرده‌ بودند.


گزارشی از سومین روز اعتراض دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس  مقابل درِ ورودی دانشگاه تحصن کرده و اعلام کردند قاطعانه تا رسیدن به مطالبات خود از پای نمی‌نشینند. دانشجویان این دانشگاه نسبت به پولی‌شدن واحد‌های جبرانی اعتراض داشتند. مهرماه سال جاری یعنی هم‌زمان با آغاز سال تحصیلی هم دانشجویان این دانشگاه نسبت به حذف هزینه سنوات، اعتراضی را آغاز کردند که دیگر دانشگاه‌ها هم به آن پیوستند، اكنون هم به گفته فعالان صنفی دانشگاه تربیت مدرس احتمالا دیگر دانشگاه‌ها هم به این حلقه اعتراضی اضافه می‌شوند. به گفته این فعالان دانشجویی در همین رابطه شورای صنفی دانشگاه شریف هم در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است اگر هزینه واحدهای جبرانی حذف نشود، آنها هم به جرگه معترضان اضافه خواهند شد. مسائل آموزشی از دغدغه‌های اصلی دانشجویان و به ‌تبع آن شورای صنفی است که به‌تازگی شاهد ابلاغیه‌ای از سوی سازمان امور دانشجویان است که شورای صنفی را از دخالت در مسائل آموزشی منع می‌کند و این ابلاغیه از سوی شوراهای صنفی غیرقانونی خوانده شده و به آن معترض هستند.

بنا بر گزارش دریافتی عصر دانشجو، بیانیه منتشر شده توسط دانشجویان در این روز (بیانیه شماره سه) به شرح زیر می باشد:

من هوارم رل سر خواهم داد
چاره درد مرا باید این داد کند
از شما خفنه چند!
چه کسی می اید با من فریادکند (فریدون مشیری)
چندان بعید نیست که درد را نفهمند، چندان بعید هم نیست که پاسخی ندهند.
درد، غریب تر از آن است که بفهمند و پاسخ، سخت تر از آن که بدهند.
آری، اي همدرد، اي هم دانشگاهی پر درد، برای روز سوم، گرد هم آمده ایم تا نه بگوییم به دانشگاه مان و به ساختار و مدیریتش (بخاطر فرصت طلبی و وقت شناسی اش) درست چند روز مانده به انتخاب واحد ترم آینده و امتحانات ترم جاری. تو و من را در گوشه رینگ بی قانون, بی رحمانه و بی منطق می گذارد و میخواهد بر خلاف نص صریح قانون اساسی ما را از حق آموزش رایگان محروم کند.
آری، درد غریب تر از آن است که دریابند و پاسخ، غریب تر از آن که بفهمند. بر این باوریم، که سه روز، مقدمه، کافی است تا متن، فریاد برآرد و دانشگاه و مدیریت نا کارآمدش، و هر آن شخص و نهادی که چنین شرط نامنصفانه ای را, چنین ظالمانه بر ما بسته است, در وادی انتقاد گزنده و ملامت و قضاوت عموم بیاندازیم.
مدیریت خاموش و بی تفاوت، این سکوت نازیبا و این رویکرد غیرقانونی و تبعیض آمیز،
ما را بر آن می دارد تا عزم خود را برای احقاق حق مسلم مان، جزم تر کنیم.
در پایان، گفتنی است، دادخواهی ها و اعتراضات برحق، درست در زمانی به اقدامات تند و نه چندان متعارف، تغییر ماهیت می دهند، که یا شنیده نمی شوند و یا تمایلی به پاسخ شان نیست.
اما، آنچه بر کسی پوشیده نیست، مشی و مطالبه ی قانونی و برحق ماست.
ای همدرد، ای هم دانشگاهی، ثابت قدم و پیوسته به حق مان, به اعتراضاتمان به شکل گسترده تر ادامه خواهیم داد.
و در آخر مطالبه اصلی مان: حذف "تمام و کمال" و "بی قید و شرط" شهریه ظالمانه و تحمیلی لحاظ شده برای دروس جبرانی در اسرع وقت و باز شدن "آنی" سایت گلستان برای انتخاب واحد است.


نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.