عصر دانشجو

سوگند به عصر که انسانها همه در زیانند، مگر کسانی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده ‏اند، و یکدیگر را به حق سفارش کرده و یکدیگر را به شکیبایی و استقامت توصیه نموده ‏اند
شنبه, 18 دی 1395 ساعت 15:03

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان آزاد اندیش دانشگاه علامه طباطبایی

این بيانيه دراعتراض به حكم تعليق دو ماهه انجمن توسط هيات نظارت دانشگاه، بعد از برنامه ي ١٦ آذر منتشر شده، که متن آن در ذیل آمده است

بیانیه انجمن اسلامی دانشجویان آزاد اندیش دانشگاه علامه طباطبایی

 
بسمه‌ تعالی
 
«لا یُحِبُّ اللّهُ الْجَهْرَ بِالسُّوَءِ مِنَ الْقَوْلِ إِلاَّ مَن ظُلِمَ»
(خدا دوست نمی دارد که کسی با گفتار زشت به عیب خلق صدا بلند کند،مگر آنکه ظلمی به او رسیده باشد.)
 
چند ماه قبل بود؛ بهار. علامه بعد از سال‌ها انجمنی داشت برای همه علامه‌ای‌ها. هم‌پیمان شدیم که آزاداندیش باشیم و خط قرمزی نداشته باشیم جز قانون، قانون و قانون؛ چرا که باور داشتیم قانون‌گرایی، یگانه مسیر مطمئن به سوی تقویت نهال نوپای دموکراسی‌خواهی در کشور عزیزمان ایران است. روزها گذشت و ما از صدها گذشتیم، به هزارها رسیدیم و از شمار خارج شدیم اما از پیمان‌مان نه. «انجمن اسلامی آزاداندیش، منطقی‌ترین و قانون‌مندترین تشکل دانشجویی علامه‌ است» را ما نگفتیم، کسانی چون معاون فرهنگی و رئیس بسیج اساتید دانشگاه و مسئولانی گفتند که پس از روز دانشجو، غیر‌منطقی‌ترین و غیرقانونی‌ترین برخورد را علیه انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش کردند.

هنوز ساعتی از پایان مراسم بزرگداشت مقام دانشجو نگذشته بود که هیات نظارت دانشگاه، کلیه فعالیت‌های انجمن را به حالت تعلیق درآورد و این سوال را باقی گذاشت که اساسا کدام قانون این اجازه و اختیار را به آن هیات محترم داده است که بدون شکایت شخصیتی حقیقی یا حقوقی به دبیرخانه هیات نظارت، تشکیل جلسه رسیدگی به شکایت در حضور هیات منصفه و دعوت کتبی از نماینده تشکل برای دفاع در این جلسه، یک تشکل اسلامی را تعلیق نماید؟ مگر همان دستورالعمل اجرایی که به «هیات نظارت بر تشکل‌های اسلامی» موجودیت بخشیده‌، حدودی از وظایف و اختیارات را برای این نهاد تعریف نکرده‌است؟

علی‌رغم تمامی اعتراضات‌مان به این حکم غیرقانونی، هیات نظارت دانشگاه، حکم صادره را لغو نکرد و در عوض، با به چالش طلبیدن منطق حاکم بر توالی رویدادها، جلسه رسیدگی به برنامه 16 آذر را در حالی که بیست روز از صدور و اجرایی شدن حکم تعلیق فعالیت‌های انجمن گذشته بود، در روز پنجم دی‌ماه برگزار کرد و پس از گذشت چند روز، انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش را به دلیل استفاده از تصویر نخست‌وزیر امام، همسر ایشان و رئیس مجلس ششم شورای اسلامی که مدیر محترم حراست دانشگاه ایشان را افراد ممنوع‌التصویر می‌دانست، با اتهام ترویج و تبلیغ احزاب غیرقانونی، از روز 16 آذر به مدت دو ماه به تعلیق از فعالیت محکوم کرد.

همانطور که نماینده انجمن اسلامی آزاداندیش پنجم دی‌ماه به هیات محترم منصفه بیان کرد، افراد غیر از احزاب بوده و حتی در ماده 500 قانون مجازات اسلامی هم، افراد از احزاب و سازمان‌ها مجزا شده است؛ همچنین از ابتدای انقلاب تا کنون، احزاب، گروه‌ها و سازمان‌های غیرقانونی، دارای مصادیق مشخص بوده و هستند و منطقا نمی‌توان استفاده از تصاویر فوق‌الذکر را به هیچ‌کدام از این گروه‌ها مربوط نمود.

ضمنا، مطابق با ماده 11 قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات «مصوبه و تصمیمی که موجد حق یا تکلیف عمومی است قابل طبقه‌بندی به عنوان اسرار دولتی نمی‌باشد و انتشار آن‌ها الزامی خواهد بود». هیچ مصوبه‌ای نه از طریق اعلان عمومی و نه حتی براساس سلسله‌مراتب قانونی پیش‌بینی شده مبنی بر ممنوع‌التصویری آقایان موسوی، کروبی و خانم رهنورد به تشکل‌های اسلامی و انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش ابلاغ نشده و مستندا به قاعده شرعی «قبح عقاب بلابیان» و اصل 36 قانون اساسی، هیچ عملی را نمی توان ممنوع کرد مگر به موجب قانونی که پیش از ارتکاب عمل تصویب شده و به کلیه شهروندان در همان روال مندرج در قانون ابلاغ شده باشد. لذا به کار بردن تصویر نامبردگان، قانونا تخلفی از قوانین و مصوبات موجود به شمار نمی‌آید.

از رئیس محترم دانشگاه جای سوال است که اگر محکومیت تشکل، براساس رای هیات منصفه بوده‌، علت اصرار هیات نظارت دانشگاه بر عدم افشای رای هیات منصفه چیست؟ و اگر هیات نظارت دانشگاه به رای هیات منصفه تمکین نکرده، اعضای هیات نظارت دانشگاه چه مرزبندی‌های فکری‌ای با ایده دیکتاتوری مصلح دارند؟

چرا هنگامی که دادگاه‌ها، سایت‌های خبری را در شکایت‌هایی مشابه، از اتهامی مشابه تبرئه می‌کنند، هیات نظارت دانشگاه علامه خود را ملزم به محکوم کردن تشکلی دانشگاهی می‌کند؟

شگفت‌آور است در ایامی که رئیس جمهور با رونمایی از منشور حقوق شهروندی، احقاق حقوق مدنی و توسعه سیاسی را با تکیه بر قانون‌گرایی پی می‌گیرد، منصوبانش در دانشگاه علامه طباطبایی، قانون را صرفا به عنوان ابزاری در جهت مشروع ساختن منویات خود، اعمال فشار و بستن فضای دانشگاه استفاده می‌نمایند.

آن‌چه امروز در علامه رخ داد ظلمی است که بدعتی ناصواب در برخورد علیه تشکل‌های اسلامی پایه‌ریزی خواهد کرد اما ما بار دیگر اینجا در دانشگاه علامه، در زمستانی که راس امور مضحکه مجریانش می‌شود، عهد می‌بندیم که آرزوهای بلند و کوشش‌های صادقانه خود را نخواهیم باخت و از شعله‌های امید در سینه‌های خود محافظت خواهیم کرد، چرا که امید رساترین اعتراض و بذر هویت ماست.

وَسَيَعْلَمُ الَّذِينَ ظَلَمُوا أَيَّ مُنْقَلَبٍ يَنْقَلِبُونَ
 
انجمن اسلامی دانشجویان آزاداندیش دانشگاه علامه‌طباطبایی
1395/10/18

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.