عصر دانشجو

سوگند به عصر که انسانها همه در زیانند، مگر کسانی که ایمان آورده و اعمال صالح انجام داده ‏اند، و یکدیگر را به حق سفارش کرده و یکدیگر را به شکیبایی و استقامت توصیه نموده ‏اند
چهارشنبه, 21 تیر 1396 ساعت 06:06

نامه 132 تشکل دانشجویی به رئیس جمهور

بیشترین تعداد امضای تشکل‌های دانشجویی بر پای نامه‌ای به رئیس‌جمهور؛
۱۳۲ تشکل از مطالبات و دغدغه‌های‌شان سخن می‌گویند.

نامه 132 تشکل دانشجویی به رئیس جمهورمتن این نامه که نسخه ای از آن در اختیار عصر دانشجو قرار گرفته است به شرح زیر می باشد

باسمه تعالی

ریاست محترم جمهوری جناب آقای دکتر حسن روحانی
با تقدیم سلام و احترام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات حضرتعالی

همان‌طور که حضرتعالی بارها اشاره فرموده‌اید در مسیر خلق حماسه 29 اردیبهشت جوانان و دانشجویان نقشی بی بدیل ایفا نمودند و از هیچ تلاشی دریغ نکردند. به جرأت می‌توان گفت یکی از دلایل اصلی افزایش آراء حضرتعالی نسبت به دوره گذشته، حمایت بیشتر قاطبه جریان دانشجویی و جوانان دغدغه‌مند بوده است. لذا توجه به مطالبات و دغدغه های ایشان، امری واجب و ضروری است، از همین رو در رابطه با امور جوانان و دانشجویان نکاتی را خدمت‌تان عرض می‌نماییم:

ریاست محترم جمهوری؛

شرایط دولت دوازدهم با دولت یازدهم کاملاً متفاوت است. تغییر ترکیب مجلس و رأی بیشتر این دولت نسبت به دوره قبل، از مصادیق بارز این تفاوت است. بنابراین انتظار می‌رود منتصبین دولت دوازدهم علی الخصوص در حوزه دانشگاه و جوانان، با شعارها و برنامه‎های دولت هماهنگی بیشتری داشته باشند.
امروز جوانان و دانشجویان با مشکلاتی مواجه‌اند که برای حل آن‌ها به تیمی جسور،کارآمد، همسو با دولت نیازمند است که باری ازدوش رئیس جمهوری برداشته و در جهت تحقق و وعده‌ها گام بردارند نه آنکه با عملکرد ضعیف خود سربار دولت و رئیس جمهوری محترم و محبوب گردند و باعث انتقاد از وی شوند. افرادی که به جوانان اعتماد دارند، متخصص و متعهد هستند، قانون برای‌شان اولویت است، در راه اعتقادات‌شان کوتاه نمی‌آیند و با کسی معامله نمی‌کنند و اسیر ملاحظه‌کاری و محافظه‌کاری‌های بی‌مورد نمی‌شوند. لذا برای انتصاب وزرای علوم، تحیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و آموزش و پرورش و همچنین معاونت علمی ریاست جمهوری و ریاست سازمان جوانان، که مستقیماً با جوانان و دانشجویان در ارتباط هستند، لحاظ کردن موارد ذکر شده مورد انتظار جوانان و دانشجویان است. همچنین انتظار می‌رود این تغییرات تنها محدود به سطح وزرا نماند و شاهد تغییر بسیاری از معاونان و مدیران میانی که متأسفانه موجب اختلال در عملکرد دولت گشته‌اند نیز باشیم.

جناب آقای دکتر روحانی

امروز آموزش عالی دچار آفت‌هایی شده است که هر کدام به تنهایی می‌تواند در آینده برای کشور دردسرساز شود. توسعه کمّی بدون در نظر داشتن زیرساخت‌ها و امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی و رفاهی دانشگاه‌ها، افزایش بی‌رویه مؤسسات آموزش عالی با سطح کیفی پایین و سیاست‎های پولی‌سازی آموزش عالی( تا جایی که گفته می‌شود هشتاد و پنج درصد دانشجویان برای تحصیل پول می‌دهند)، پولی شدن امکانات رفاهی در ادامه روند کالایی شدن آموزش از جمله این آفت‌ها هستند.

دانشگاه پایگاه و جایگاهی است که نخبگان علمی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در آن رشد می‌یابند. حضرتعالی فرمودید دانشگاه باید امن باشد نه امنیتی، اما متأسفانه به دلیل کوتاهی وزارتین مربوطه، همچنان شاهد نگاه‌های امنیتی در این حوزه هستیم. هر چند در دوره‌ای کوتاه در ابتدای دولت یازدهم، وزارت علوم، تحقیقات وفناوری رویکرد مثبتی داشت اما به دلیل برخی مشکلات مانند استیضاح دکتر فرجی‌دانا این رویکرد متوقف شد.

فعالین دانشجویی، شوراهای صنفی، تشکل‌های سیاسی- فرهنگی و نشریات در سطح دانشگاه با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند که از جمله: نظارت پیشینی بر نشریات دانشجویی، عدم همکاری مسئولین برخی دانشگاه‌ها با درخواست‌های به حق و قانونی تشکل‌ها و نشریات، عدم حمایت مادی و معنوی کافی از تشکل‌های دانشجویی، تهدید به اخراج و تعلیق توسط کمیته‌های انضباطی، دخالت‌های غیرقانونی حراست در امور فرهنگی، دخالت نهادهای بیرون از دانشگاه و نگاه تبعیض آمیز به فعالین دانشجویی.

بی‌مهری‌ها و کم لطفی‌های وزارتین علوم و بهداشت در ارتباط با ارائه مجوز به اتحادیه‌های تشکل‌های دانشجویی و نیز شوراهای صنفی، علی رغم گذشت مدت زمان پاسخگویی تعیین شده در قانون، با گذشت بیش از دو سال از زمان ارائه درخواست اتحادیه، از مصادیق آشکار ناهمسویی جریان حاکم در وزارتین با وعده‌های حضرتعالی در حوزه یاد شده است. این در حالی است که برخی اتحادیه‌هایی که کمتر از ده درصد جمعیت دانشجویی را نمایندگی می‌کنند، با ارتزاق و اسراف بودجه بیت‌المال و عموم دانشجویان، با حمایت های خلاف و فراقانونی برخی نهادها هرگونه آزادی عملی را دارند و از تهمت و افترا به هیچ نهاد و مسئولی ابایی ندارند و هیچ نظارتی بر این تشکل‌ها و اتحادیه‌ها توسط مراجع ذیصلاح صورت نمی‌گیرد.

همچنین امروز شاهد آن هستیم که مشکلات عدیده‌ای برای دانشجویان دانشگاه آزاد پدید آمده است، امید است با اصلاح ترکیب هیئت امنا و مدیریت این دانشگاه و طرح مسائل مرتبط با این دانشگاه در شورای عالی انقلاب فرهنگی، بخشی از مشکلات پیش‌روی این دانشجویان مرتفع گردد.

 اما با وجود همه این مشکلات، محدودیت ها و تبعیض ها، فعالین دانشجویی عرصه را خالی نگذاشتند و به امید تدبیر شما، شجاعانه و فعال در صحنه ماندند و حماسه 92 را در اردیبهشت 96، با قدرت بیشتر تَکرار کردند.

ریاست محترم هئیت دولت

شالبته این دغدغه ها و نگرانی ها فقط به دانشگاه ختم نمی‌شود، چرا که دانشجوی امروز، دانش‌آموز دیروز و جوان فرداست. بنابراین دولت باید توجه ویژه به وزارت آموزش و پرورش و بنیاد ملی نخبگان و همچنین امور جوانان داشته باشد. در بحث دانشگاه‌های تربیت معلم، شاهد گزینش‌های سلیقه‌ای و انتخاب افراد بر اساس سوابق سیاسی‌شان هستیم و بدین ترتیب دانشجویان با محدودیت‌های جدی برای فعالیت‌های فرهنگی مواجه‌اند. از طرفی گاهی در برخی موارد دانشجویان با عنوان بورسیه آموزش و پرورش وارد دانشگاه می‌شوند ولی پس از فراغت از تحصیل، وزارت آموزش و پرورش هیچ گونه تعهد و مسئولیتی را در قبال آن‌ها نمی‌پذیرد. لذا وزارت آموزش و پرورش باید در سیاست‌های خود در ارتباط با این دانشگاه‌ها، بازنگری نماید.

در حوزه معاونت علمی ریاست جمهوری، عدم تخصیص  بودجه‌های پژوهشی و حمایتی از نخبگان، وجود قوانین دست و پا گیر در راه شرکت‌های دانش بنیان، عدم حمایت کافی از کارآفرینان جوان در علوم جدید، مشکلات خدمت نظام وظیفه نخبگان، عدم جوان‌گرایی در بنیاد ملی نخبگان و عدم ارتباط دانشگاه با صنعت از جمله مشکلات این حوزه است.

در رابطه با بحث جوانان، در چند سال اخیر با ادغام امور جوانان با وزارت ورزش، جفای بزرگی در حق نسل جوان شد. هرچند دولت در اقدامی مناسب، لایحه‌ی تفکیک سازمان جوانان از وزارت ورزش را به مجلس ارائه نمود، اما انتظار می‌رود  نه تنها در سازمان جوانان، بلکه وزارت‌خانه‌های از جمله وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین وزارت آموزش و پرورش جوان‌گرایی را در دستور کار خود قرار دهند و نگاه ویژه به این حوزه داشته باشند.

ریاست محترم جمهوری

لازم است در انتهای نامه ذکر گردد که همه مطالب گفته شده، تنها گوشه‌ای از مشکلات و نگرانی‌ها و مطالبات بخش قابل توجهی از جریان دانشجویی و جوان کشور در حوزه‌های یاد شده است. لذا توجه ویژه به بند بند موارد ذکر شده مطالبه جدی این جریان پویا و تأثیرگذار کشور است و انتظار می‌رود با انتخاب افرادی متخصص، باتجربه، جسور و همسو با شعارهای دولت بر این مشکلات و نگرانی‌ها پایان داده و بر مطالبات جریان دانشجویی جامه عمل بپوشانید.

من الله توفیقلیست امضا کنندگان این نامه به ترتیب حروف الفبا به شرح زیر می باشد


1. انجمن اسلامى دانشجويان دانشگاه آزاد نجف آباد
2. انجمن اسلامي اميد علوم پزشكي شيراز
3. انجمن اسلامي دانشجويان پيرو خط امام(ره) دانشگاه ايلام
4. انجمن اسلامي دانشجويان پيرو خط امام(ره) دانشگاه شهيد چمران اهواز
5. انجمن اسلامي دانشجويان ترقي خواه دانشگاه آزاد شيراز
6. انجمن اسلامي دانشجويان ترقي خواه علوم پزشكي همدان
7. انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد بين الملل چابهار
8. انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد زاهدان
9. انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد نيكشهر
10. انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه آزاد واحد پرند
11. انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه پيام نور بوشهر
12. انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه شهيد مدني اذربايجان
13. انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشكي جهرم
14. انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم كشاورزي و منابع طبيعي گرگان
15. انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه فرهنگيان استان گلستان
16. انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه گيلان
17. انجمن اسلامي دانشجويان راه اميد دانشگاه اصفهان
18. انجمن اسلامي دانشجويان علوم كشاورزي و منابع طبيعي ساري
19. انجمن اسلامي دانشجويان نوانديش دانشگاه آزاد اسلامي مرودشت
20. انجمن اسلامي دانشجويان نوانديش دانشگاه آزاد گرگان
21. انجمن اسلامي دانشجويي دانشگاه ازاد مراغه
22. انجمن اسلامي دانشجویان پيرو خط امام دانشگاه ياسوج
23. انجمن اسلامي دانشجویان دانشگاه ازاد رفسنجان
24. انجمن اسلامي دانشجویان دانشگاه آزاد شهركرد
25. انجمن اسلامي دانشجویان دانشگاه صنعتي شيراز
26. انجمن اسلامي دانشجویان دانشگاه فرهنگيان كرمان
27. انجمن اسلامي دانشجویان دانشگاه وليعصر(عج) رفسنجان
28. انجمن اسلامی اعتدال علوم پزشکی قم
29. انجمن اسلامی پیشرو دانشجویان دانشگاه تفرش
30. انجمن اسلامی دانشجویان  دانشگاه فناوری های نوین سبزوار
31. انجمن اسلامی دانشجویان آزادی خواه دانشگاه شهید بهشتی
32. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام دانشگاه یزد
33. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو خط امام علوم پزشکی زاهدان
34. انجمن اسلامی دانشجویان پیرو ولایت فقیه دانشگاه آژاد اسلامی واحد سراب
35. انجمن اسلامی دانشجویان تحول خواه دانشگاه صنعتی همدان
36. انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده علوم پزشکی گراش
37. انجمن اسلامی دانشجویان دانشکده فنی و مهندسی شهیدباهنر شیراز
38. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه اردکان
39. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه ازاد واحدکرمان
40. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه استهبان
41. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی اراک
42. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس
43. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی قزوین
44. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد کاشمر
45. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد تاکستان
46. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد قم
47. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد لارستان
48. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد شیراز
49. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد قشم
50. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد ورامین پیشوا
51. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تربت حیدریه
52. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خلیج فارس بوشهر
53. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خیام مشهد
54. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه
55. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی اصفهان
56. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی بیرجند
57. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی قم
58. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اراک
59. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی اردبیل
60. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی ارومیه
61. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر
62. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز
63. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی
64. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی زنجان
65. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی سمنان
66. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد
67. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی فسا
68. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کاشان
69. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی کرمان
70. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی گلستان
71. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی مشهد
72. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان بوشهر
73. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان قزوین
74. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه فرهنگیان یزد
75. انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه هرمزگان
76. انجمن اسلامی دانشجویان علوم بهزیستی و توانبخشی
77. انجمن اسلامی دانشجویان علوم پزشکی جیرفت
78. انجمن اسلامی دانشجویان متحد دانشگاه ازاد اسلامی کازرون
79. انجمن اسلامی دانشجویان مستقل پردیس زینب کبری دانشگاه فرهنگیان اراک
80. انجمن اسلامی دانشجویان مستقل پردیس شهید باهنر دانشگاه فرهنگیان اراک
81. انجمن اسلامی دانشجویان نسل نو دانشگاه آزاد کرج
82. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه آزاد ارومیه
83. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه آزاد واحد اراک
84. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه بروجرد
85. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه شهید چمران اهواز
86. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه صنعتی خاتم الانبیا بهبهان
87. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
88. انجمن اسلامی دانشجویی دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر
89. انجمن اسلامی دانشحویان دانشگاه آزاد واحد بندرعباس
90. انجمن اسلامی دانشکده بهداشت و پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی قزوین
91. انجمن اسلامی دانشکده پرستاری و مامایی علوم پزشکی قزوین
92. انجمن اسلامی دانشگاه فرهنگیان اصفهان
93. انجمن اسلامی دانشگاه فرهنگیان شهید بهشتی بندر عباس
94. انجمن اسلامی دانشگاه مراغه
95. انجمن اسلامی رویش دانشجویان دانشگاه علم و صنعت
96. انجمن اسلامی سیاسی دانشجویان دانشگاه آزاداسلامی واحد محمودآباد
97. انجمن اسلامی سید جمال اسد ابادی اسداباد
98. انجمن اسلامی_سیاسی عادل دانشگاه ازاد زنجان
99. انجمن اصلاح طلب امید ایران دانشگاه آزاد اسلامی شیراز
100. انجمن توسعه و اعتدال دانشگاه یزد
101. انجمن فرهنگ و سیاست دانشگاه ملایر
102. تشكل اسلامي سياسي انديشه سازان دانشگاه آزاد نوراباد ممسني
103. تشكل اسلامي سياسي كانون انديشه هاي آزاد دانشگاه آزاد اسلامي مرودشت
104. تشكل اسلامي فرارو دانشگاه جندي شاپور دزفول
105. تشکل اسلامی ازاد اندیشی رامين اهواز
106. تشکل اسلامی رویش دانشگاه صنعتی اراک
107. تشکل اسلامی سیاسی امید دانشگاه آزاد اسلامی زنجان
108. تشکل اسلامی سیاسی اندیشه برتر دانشگاه آزاد اسلامی واحد فسا
109. تشکل اسلامی سیاسی جمعیت اسلامی دانشجویان واحد لارستان بزرگ
110. تشکل اسلامی نسل نو دانشگاه قم (واحد برادران)
111. تشکل اسلامی نسل نو دانشگاه قم (واحد خواهران)
112. تشکل الزهرا خواهران دانشگاه ازاد بناب
113. تشکل جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد خرم اباد
114. تشکل دانشجویی انتظار دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمانشاه
115. تشکل دانشجویی اندیشه اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جیرفت
116. تشکل سیاسی زاگرس دانشگاه آزاد واحد ارسنجان
117. تشکل فرهنگ و سیاست دانشگاه اسفراین
118. تشکل مستقل دانشجویی انصار الزهرا دانشگاه آزاد دزفول
119. تشکل وحدت اسلامی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج
120. جامعه اسلامي دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي واحد سراوان
121. جامعه اسلامی دانشجویی پیروان ولایت دانشگاه آزاد اسلامی واحد بوشهر
122. جمعیت اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه ازاد اسلامی واحد اراک
123. جمعیت دانشجویی همراهان دانشگاه آزاد اسلامی واحد گچساران
124. کانون اسلامی دانشجویان دانشگاه ازاد واحد پردیس
125. مجمع اسلامي دانشجويان دانشگاه آزاداسلامي واحد  زاهدان
126. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد بروجرد
127. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد پرند
128. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تبریز
129. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه حکیم سبزواری
130. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی
131. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید رجایی
132. مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه صنعتی امیرکبیر


نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.